Motivačný list vs sprievodný list

Posledná aktualizácia: 7. februára 2023
motivačný a sprievodný list
Motivačný a sprievodný list. Prečítajte si, aký je medzi nimi rozdiel a kedy potrebujete jeden alebo druhý dokument.

Oba listy slúžia na to, aby ste personalistu zaujali a presvedčili ho, že ste ten správny človek na danú pozíciu. Mali by ste v nich odpovedať na otázku, prečo by vás mali zavolať na pohovor. Povieme vám, kedy je vhodné so životopisom poslať motivačný list, a kedy stačí sprievodný.

Motivačný list

Ak zamestnávateľ v pracovnej ponuke vyžaduje zaslanie motivačného listu, určite by ste ho mali v rámci žiadosti o zamestnanie poslať.

Motivačný list nevyžadujú všetky pozície. Väčšinou ide o kreatívne a administratívne oblasti alebo manažérske pozície. Je to však na zamestnávateľovi a jeho nárokoch na uchádzačov. Väčšinou ho píšete do samostatného dokumentu a zasielate vo formáte PDF.

Základná obsahová štruktúra motivačného listu sa delí na 3 odstavce.

  • V prvom by ste mali uviesť, prečo chcete pre spoločnosť pracovať, a prečo ste vhodný človek na danú pozíciu. Ukážte, že spoločnosť poznáte a sledujete jej aktivity.
  • V druhom odstavci popíšte vaše predchádzajúce pracovné úspechy, podporte ich konkrétnymi číslami a výsledkami.
  • V treťom odstavci venujte priestor vašim zručnostiam a schopnostiam, ktoré sú relevantné pre danú pozíciu. Ak viete, znova ich podporte praktickými príkladmi.

Prečítajte si aj: Ako napísať dobrý motivačný list

Sprievodný list

Sprievodný list je kratší text, ktorý píšete do tela e-mailu alebo do políčka vo formulári s označením Sprievodný text.

Je to prvý kontakt s personalistom, ktorý by mal povedať, prečo sa zaujímate o danú pozíciu a prečo sa na ňu hodíte. Je kratší, výstižnejší a menej formálny ako motivačný list. Napísať by ho mal každý, kto reaguje na akúkoľvek pracovnú ponuku.

  • Vždy začínajte oslovením. Text aj dokumenty ideálne adresujte priamo osobe, ktorá je uvedená ako kontaktná.
  • Buďte struční, píšte v krátkych odsekoch.
  • Zdôraznite súvis medzi vami a danou pozíciu, prečo reagujete práve na túto pozíciu, aké skúsenosti z vás robia toho pravého kandidáta.
  • Spomeňte aj, prečo chcete pracovať v danej spoločnosti a čo do nej prinesiete.
  • Nalaďte personalistu tak, aby sa chcel o vás dozvedieť viac.

Ako by sprievodný list nemal vyzerať:

 

Dobrý deň,

Mám záujem o pracovnú pozíciu. Posielam svoj životopis a motivačný list.

S pozdravom

Lenka Brčkavá

 Ako by sprievodný list mal vyzerať:

 

Dobrý deň, p. Malý,

Spoločnosť ITC Comp, a. s. vnímam ako modernú spoločnosť s originálnym prístupom k promovaniu informačných technológií. Preto som sa veľmi potešila, keď som na portáli www.profesia.sk našla pracovnú ponuku marketingového špecialistu/konzultanta.

3 roky som pracovala ako marketingová špecialistka v spoločnosti pôsobiacej v online prostredí a vo voľnom čase ma baví sledovať všetky novinky z IT prostredia. Preto by som ďalej svoju kariéru rada rozvíjala práve v tomto odvetví.

Viac o mne a mojich skúsenostiach sa dozviete z priloženého životopisu a motivačného listu. Ďalšie informácie rada doplním pri osobnom stretnutí.

S pozdravom

Lenka Brčkavá