Najčastejšie chyby v motivačnom liste

Posledná aktualizácia: 3. januára 2019
chyby v motivačnom liste
Motivačný list: nutné zlo, alebo šanca zažiariť? Všetko záleží od vášho prístupu. Dajte si záležať na tom, ako bude váš motivačný list vyzerať, a čo bude obsahovať. Vyhnite sa nasledovným chybám, ktoré vás môžu stáť pozvanie na pohovor. 

1. Ignorujete požiadavku na zaslanie motivačného listu

Stretávame sa s mnohými prípadmi, kedy ľudia motivačný list nepošlú, aj v prípade, keď ho zamestnávateľ v ponuke vyžaduje. Myšlienky typu „skúsim poslať iba životopis“, „keď budú chcieť, pošlem neskôr“, „možno si to nevšimnú“ vám neprejdú. Všeobecne platí, ak nepošlete niečo, čo zamestnávateľ vyžaduje, z hry o postup do ďalšieho kola ste von. Aj keď si myslíte, že neviete písať, nemáte o sebe čo povedať, dajte si tú námahu a motivačný list pošlite.

Mohlo by vás zaujímať: Ako napísať dobrý motivačný list

2. Nesprávne oslovenie

Ak používate jednu vzor motivačného listu a iba prepisujete adresáta, ľahko sa vám môže stať, že zabudnete zmeniť hlavičku. Toto je veľká chyba. Nielenže ukážete personalistovi, že ste si na žiadosti o zamestnanie nedali záležať, ale môže vás to stáť aj pozvánku na pohovor.  Tiež si dajte pozor na to, akým oslovením motivačný list začínate. Nepoužívajte oslovenia ako: milá spoločnosť, vážená spoločnosť, dobrý deň. Ak je v ponuke uvedená konkrétna osoba, motivačný list vždy adresujte jej. Ak neviete komu list posielate, zvoľte formulku Vážený/á zástupca/kyňa spoločnosti XYZ, alebo Vážený/á zástupca/kyňa marketingového/obchodného oddelenia spoločnosti XYZ.

3. Všeobecná šablóna

Máte motivačný list stiahnutý z internetu a meníte iba základné údaje? Máte vlastný motivačný list, no používate jeden pre všetky ponuky, na ktoré reagujete? Nikto sa vám na reakcie neozýva? Nečudujte sa. Personalisti vidia desiatky motivačných listov denne. Stiahnuté šablóny dôverne poznajú a určite ich neocenia. Pripravte si motivačný list tak, aby bol prispôsobený ponuke, na ktorú reagujete.

Nepozorné čítanie pracovnej ponuky

Niektorí zamestnávatelia v pracovnej ponuke presne definujú, čo máte v motivačnom liste uviesť alebo spomenúť. Ak to tam nenájdu, považujú to za nesplnenú úlohu.

4. Osobné a nevhodné informácie

Do motivačného listu nepatria osobné informácie ako koľko máte detí, či máte manžela alebo manželku. Tiež sa nemusíte zdĺhavo venovať svojim osobným koníčkom a informáciám, ako trávite voľný čas. Zamerajte sa iba na pracovnú tematiku, prečo ste vy ten pravý kandidát na pracovnú pozíciu.

Vzor motivačného listu