Študenti a absolventi

Posledná aktualizácia: 10. novembra 2023
študenti a absolventi
Ak ste práve doštudovali, alebo ešte stále študujete, máte veľa možností, ako sa stať pre zamestnávateľa atraktívnejším uchádzačom. Ponúkame niekoľko tipov, ako sa už počas štúdia alebo tesne po ňom profesionálne či osobnostne rozvíjať.

Počas tohto obdobia máte možnosti a priestor rozvíjať svoje zručnosti a získať skúsenosti, na ktoré už počas práce na plný úväzok toľko času nemusíte mať. V ideálnom prípade by ste mali získať prax už počas štúdia, aby ste sa rovno po škole mohli zamestnať.

1. Poznajte svoje povinnosti a práva

Pokiaľ pracujete na dohodu o brigádnickej práci, mali by ste vedieť, ako ju ošetruje Zákonník práce. V takom prípade máte aj povinnosti ohľadom platenia poistného, všetky podrobnosti nájdete na stránke Sociálnej poisťovne. Ak ste absolvent a po ukončení štúdia sa okamžite nezamestnáte, máte právo sa nahlásiť na Úrad práce. Lebo ak ostanete dobrovoľne nezamestnaný, musíte si platiť zdravotné poistenie sami a to musíte nahlásiť svojej zdravotnej poisťovni. Ako stredoškolák ukončujete štúdium posledným dňom letných prázdnin po záverečnom roku štúdia. Ako vysokoškolák končíte štúdium v deň, keď absolvujete štátnu záverečnú skúšku. Informácie pre absolventov nájdete na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

2. Zlepšite si jazyk

Angličtina je základ, ale aj v nej sa dá zlepšiť. Alebo v ktoromkoľvek inom jazyku. Vycestujte na leto za brigádou a okrem zárobku si aj zlepšite jazyk. Či už to bude program Work&Travel v USA alebo oberanie hrozna v Taliansku, určite vás čaká množstvo dobrých zážitkov a neoceniteľných skúseností. Nájdite si prácu na leto v našej sekcii Práca v zahraničí. Mimo toho čítajte cudzojazyčné knihy, pozerajte filmy a seriály radšej v originálnom znení než dabované a skúste aj rôzne druhy online nástrojov na zlepšovanie sa v cudzom jazyku. Nakoľko si potrebujete zlepšiť napr. angličtinu si otestujte na TrackTest.eu.

3. Vyskúšajte pracovnú stáž

Pracovná stáž ponúka možnosť získať pracovnú skúsenosť priamo v odbore. Firmy si takto často vychovávajú svojich budúcich zamestnancov, pretože ak sa im na stáži osvedčíte, radi s vami budú spolupracovať ďalej. Hoci sú často pracovné stáže neplatené, je to pre vás výborná investícia do budúcna. Skúste ich nájsť na Profesia.sk alebo na Pracovnestaze.sk. Pre absolventov existuje možnosť vyskúšať po škole absolventskú prax. Ak si potrebujete privyrobiť, nájdite si brigádu prostredníctvom našej stránky.

Pri písaní životopisov i motivačných listov sa skúste riadiť našimi návodmi Ako napísať dobrý životopis Ako napísať dobrý motivačný list. A ak už idete na pohovor, určite si prečítajte rubriku Ako sa na pohovor pripraviť. A všetko môžete začať vytvorením si životopisu na našej stránke.

Vytvorte si životopis

4. Choďte na podujatia

V každom meste sa uskutočňujú zaujímavé podujatia z rôznych oblastí. Zúčastňujte sa ich, často sú zadarmo alebo za nízky poplatok. A ak by vám nejaké podujatie chýbalo, skúste ho zorganizovať. Beseda s človekom z praxe či študentská párty už možno vďaka vám vo vašom meste alebo na vašej škole chýbať nebude. Určite odporúčame Profesia Days s množstvom pracovných ponúk aj zaujímavých prednášok.

5. Zúčastnite sa kurzov

Že máte štúdia plné zuby? Vyskúšajte iný typ vzdelávania. Či už sú to kurzy zamerané na osobnostný rozvoj alebo kurz paštétovania, každý z nich vás rozvinie v inej oblasti. Zaujímavé kurzy nájdete napr. na Naucmesa.sk. Alebo vyskúšajte online kurzy a nástroje. Vďaka nim sa môžete naučiť cudzí jazyk, základy programovania či grafiky. Online kurzy sú zadarmo a nájdete ich na všelijaké témy. Odporúčame stránky Coursera.com, Codeacademy.com alebo Memrise.com.

6. Urobte si svoj projekt

Počas školy je ideálny čas pustiť sa do vlastného projektu. Možno chcete napísať knihu, vytvoriť si webovú stránku alebo prerobiť si bicykel. Pustite sa do toho. Aj keby výsledok nikdy nemal nikto vidieť, počas práce na svojom projekte sa veľa naučíte a urobíte si radosť. Možno sa váš projekt postupne rozvinie do biznisu a po škole už budete zarábať sami na seba. Inšpirujte sa príbehom Ľuboša Demoviča, ktorý založil Zones.sk.

7. Staňte sa dobrovoľníkom

Ponúknite svoje kapacity nejakej neziskovej organizácii alebo iniciatíve. Naberiete tak úplne nové skúsenosti v oblasti, o ktorej ste nič netušili, alebo môžete získať neoceniteľnú prax v oblasti, ktorú študujete alebo ste vyštudovali. Dobrovoľníčenie určite ocení váš budúci potenciálny zamestnávateľ. Viete, že najväčší slovenský letný festival Pohoda funguje aj vďaka vyše tisíc dobrovoľníkom? Viac sa o dobrovoľníctve môžete dozvedieť na  www.dobrovolnickecentra.sk, prípadne vyskúšajte projekt volunteer.go-ok.eu. Zaujímavé ponuky nájdete aj na Inex.sk alebo na Mladiinfo Slovensko.

Obdobie štúdia či tesne po ňom by nemalo byť len o učebniciach, skúškach a študentských párty. Je to obdobie, kedy máte šancu objaviť to, čo vás najviac baví, zlepšiť sa v tom a rozvíjať všetky stránky svojej osobnosti. Pretože aj keď titul je fajn, zamestnávateľ sa nepozerá len na váš diplom, ale na celý životopis.

Čo by vás ešte mohlo zaujímať: