Dôchodcovia

Posledná aktualizácia: 10. novembra 2023
dôchodcovia
Aj keď je dôchodok zaslúženým oddychom po desaťročiach práce, neznamená to, že máte len sedieť doma a pozerať televíziu. Ponúkame niekoľko tipov, ako sa aj počas dôchodku rozvíjať.

Bola by škoda po pár týždňoch na dôchodku zistiť, že sa nudíte a rovnaké dni idú jeden za druhým. Využite svoj odchod do dôchodku na chytenie druhého dychu a robte to, po čom ste počas života plného práce čas nemali.

1. Urobte si svoj projekt

Je niečo, čo ste doteraz chceli urobiť, ale akosi na to nebol čas? Napísať knihu, vyrobiť vlastný nábytok či vytvoriť si blog? Pustite sa do toho. Aj keby výsledok nikdy nemal nikto vidieť, počas práce na svojom projekte sa veľa naučíte a urobíte si radosť.

2. Choďte na podujatia

V každom meste sa uskutočňujú zaujímavé podujatia z rôznych oblastí. Zúčastňujte sa ich, často sú zadarmo alebo za nízky poplatok. A ak by vám nejaké podujatie chýbalo, skúste ho zorganizovať. Beseda s odborníkom či malý literárny festival už možno vďaka vám vo vašom meste chýbať nebude. Určite odporúčame Profesia Days s množstvom zaujímavých prednášok.

3. Privyrobte si

Aj keď ste na dôchodku, práca na polovičný úväzok či brigáda sú nielen dobrým privyrobením, ale aj cestou, ako si udržať spoločenské vzťahy. Môžete chodiť upratovať, strážiť deti alebo vypomáhať s administratívou. Výhodou je, že na takúto prácu nebudete bytostne odkázaný, a teda sa z nej nemusíte stresovať.

4. Staňte sa mentorom

Bola by škoda, keby vaša dlhoročná prax išla postupne do stratena. Posuňte svoje vedomosti a skúsenosti ďalej. Môžete naďalej pomáhať mladším kolegom v starej práci, či si zobrať pod krídla mladého študenta alebo absolventa. Ak viete niečo zaujímavé, môžete sami urobiť nejaký kurz, napr. prostredníctvom Naucmesa.sk. Pre ženy je možnosť pomáhať matkám cez projekt Kmotričky.sk.

5. Cestujte

Cestovanie nemusí byť drahé a môžete si ho dovoliť aj z nízkeho dôchodku. Od lacných leteniek až po dobrodružné prespávanie u ľudí na gaučoch, tzv. couchsurfing, existuje množstvo možností, ako cestovať lacno. Pozrite sa do krajín, po ktorých ste vždy túžili a vyplňte si konečne svoje cestovateľské sny.

7. Študujte

Že ste už na študovanie starý? Ale veď sa učíme po celý život. Môžete skúsiť univerzity tretieho veku, ktoré nájdete na väčšine našich univerzít. Alebo skúste kurzy zamerané na osobnostný rozvoj, či kurzy zručností. Zaujímavé kurzy nájdete na už spomínanom Naucmesa.sk. Môžete vyskúšať aj online kurzy a nástroje. Vďaka nim sa môžete naučiť cudzí jazyk, základy programovania či grafiky. Online kurzy sú zadarmo a nájdete ich na všelijaké témy. Odporúčame stránky Coursera.comCodeacademy.com alebo Memrise.com. Nezľaknite sa angličtiny, naopak, prijmite ju ako výzvu, ktorú chcete zdolať. Aj cudzí jazyk sa dá naučiť do vyššom veku, niektoré jazykové školy ponúkajú špeciálne kurzy pre seniorov, napríklad the Bridge alebo Akadémia vzdelávania v rôznych mestách.

8. Staňte sa dobrovoľníkom

Ponúknite svoje skúsenosti a znalosti nejakej neziskovej organizácii alebo iniciatíve. Vaša dlhoročná prax tak nájde uplatnenie aj na dôchodku. Alebo môžete dobrovoľníčiť v oblasti, v ktorej ste úplne nový. Spoznáte nových ľudí a rozšírite si svoje obzory. Viac sa o dobrovoľníctve môžete dozvedieť na www.dobrovolnickecentra.sk, prípadne využite projekt volunteer.go-ok.eu.

Základné informácie: