Zdravotne znevýhodnení
Ak ste zdravotne znevýhodnení, veľa aspektov vášho života môže byť ťažších či komplikovanejších, než keby ste zdravotné znevýhodnenie nemali. Ale aj vy tvoríte našu spoločnosť, môžete sa rozvíjať, napredovať a dosiahnuť to, čo si zaumienite.
1. Poznajte svoje schopnosti
Na jednu stranu viete, aké aktivity a činnosti vykonávať nemôžete. Zamerajte sa však na to, v čom vás vaše zdravotné znevýhodnenie neobmedzuje a rozvíjajte práve tieto svoje schopnosti a prednosti. Inšpiráciou vám môže byť aj Peter Káčer, ktorý má detskú mozgovú obrnu, napriek tomu sa snaží skúšať nové veci.
2. Nájdite si prácu
Že ste o tomto kvôli svojmu znevýhodneniu doteraz neuvažovali? Možnosti existujú. Skúste chránené dielne alebo sa obráťte na rôzne inštitúcie, ktoré združujú a pomáhajú zdravotne znevýhodneným, napr. Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR, alebo Slovenský zväz zdravotne postihnutých. Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím IPR vám taktiež môže pomôcť v rôznych oblastiach.
Pozrite si aj informácie a novinky v programe Profesie Výpomoc so srdcom a Profesia Lab. Tie sú zamerané na zvyšovanie šancí ľudí so zdravotným znevýhodnením zamestnať sa na otvorenom trhu práce.
3. Urobte si svoj projekt
Je niečo, čo ste doteraz chceli urobiť, ale akosi na to nebol čas? Napísať knihu či vytvoriť si blog? Pustite sa do toho. Aj keby výsledok nikdy nemal nikto vidieť, počas práce na svojom projekte sa veľa naučíte a urobíte si radosť. Práve svoje znevýhodnenie môžete využiť ako inšpiráciu.
Tak vznikli aj slovenské projekty handicup.sk, parking4disabled alebo lol.go-ok.eu. Bratia Šarinovci majú napr. vlastný podnik Deaf kebab, v ktorom zamestnávajú ďalších nepočujúcich ľudí.
4. Choďte na podujatia
V každom meste sa uskutočňujú zaujímavé podujatia z rôznych oblastí. Zúčastňujte sa ich, často sú zadarmo alebo za nízky poplatok. A ak by vám nejaké podujatie chýbalo, skúste ho zorganizovať. Beseda s odborníkom či stretnutie ľudí s podobným znevýhodnením už možno vďaka vám vo vašom meste chýbať nebude.
Určite odporúčame Profesia Days, kde nájdete zaujímavé prednášky. Ak zistíte, že dostať sa na podujate je pre rôzne typy bariér nemožné, ozvite sa organizátorovi. Dobré podujatia sa určite budú snažiť vám vyjsť v ústrety.
5. Začnite študovať
Na škole si môžete doplniť alebo rozšíriť kvalifikáciu. Ak sa rozhodnete študovať v dennej forme, môžete si vybaviť individuálny harmonogram štúdia. V externej forme prebieha vyučovanie väčšinou v soboty. Akékoľvek prekážky, na ktoré v škole natrafíte, určite vyriešite v spolupráci s vedením školy.
6. Zúčastnite sa kurzu
Ak do školy predsa len nemôžete chodiť, vyskúšajte rôzne kurzy. Vďaka nim sa môžete naučiť cudzí jazyk, naučiť sa základy programovania či grafiky. Online kurzy sú zadarmo a nájdete ich na všelijaké témy.
Odporúčame stránky Coursera.com, Codeacademy.com alebo Memrise.com. Môžete tiež skúsiť slovenskú stránku Naucmesa.sk, vďaka ktorej sa sám môžete stať lektorom v oblasti, do ktorej sa vyznáte. Opäť môžete využiť svoje znevýhodnenie a zorganizovať napr. kurz chodenia na vozíčku alebo poslepiačky. Fantázii sa medze nekladú.
7. Staňte sa dobrovoľníkom
Ponúknite svoje skúsenosti nejakej neziskovej organizácii alebo iniciatíve. Možno ste dobrý v angličtine alebo zručný maliar. Vaša pomoc sa určite niekde zíde. Alebo naberte úplne nové skúsenosti ako dobrovoľník v oblasti, v ktorej ste doteraz nepôsobili. Môžete skúsiť projekty volunteer.go-ok.eu alebo www.dobrovolnickecentra.sk.
Základné informácie:
- občanov so zdravotným postihnutím „definuje“ Zákon o službách zamestnanosti,
- nárok na dôchodok či príspevky definuje Zákon o sociálnom poistení,
- pracovnoprávne vzťahy upravuje Zákonník práce,
- všetky náležitosti rieši Sociálna poisťovňa,
- náležitosti týkajúce sa práce riešia Úrady práce.