Referencie

Posledná aktualizácia: 3. januára 2019
referencie
Referencie sú súčasťou výberového procesu a mali by byť súčasťou vašej prípravy na pracovný pohovor. Prečítajte si ako a kedy si ich vypýtať.

Referencia je písomné alebo telefonické zhodnotenie pracovných výsledkov, zručností ale aj osobnostných schopností z pohľadu predchádzajúcich zamestnávateľov a kolegov. Používajú sa aj názvy ako odporúčanie, odporúčací list alebo pracovný posudok. Personalisti ich často využívajú, aby si overili informácie, ktoré o sebe tvrdíte a získali bližší obraz o tom, ako v práci fungujete. Dobrá referencia by mala byť objektívna a dokáže misky váh pri rozhodovaní nakloniť na vašu stranu. Ale pozor, funguje to aj naopak.

Referencie by ste mali mať pripravené vopred. Nemusíte ich však posielať rovno so životopisom. Pokojne na jeho koniec uveďte vetu: „Referencie poskytnem na požiadanie.“

Môžete pracovať s dvoma druhmi referencií:

  • Písomná referencia: je dokument, o ktorý požiadate písomne pri odchode alebo aj spätne. Máte naň nárok zo zákona, §75 Zákonníka práce udáva zamestnávateľovi povinnosť vydať pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Dbajte na to, aby bolo vypracovanie dôkladné, všeobecné frázy a klišé vám k zisku nového zamestnania nepomôžu.
  • Priamy kontakt: pri odchode so zamestnania sa opýtajte ľudí, s ktorými ste blízko spolupracovali či ich môžete uviesť ako referenciu. Kontakty (telefonický alebo email) poskytujte iba v prípade žiadosti a vopred ich informujte.

Referencie si nemusíte pýtať iba od šéfa

Prvá osoba, ktorá väčšine ľudí pri požiadavke na referencie napadne je bývalý priamy nadriadený. Predpoklad je, že vašu prácu pozná najlepšie, rovnako ako vaše silné a slabé stránky. No nemusí to byť jediná osoba. Práve naopak, aj pre personalistov je lepšie, ak uvediete minimálne tri rôzne kontakty. Požiadať môžete aj kolegov na rovnakej úrovni, kolegov z iných oddelení, podriadených alebo obchodných partnerov. Dôležité je, aby to bol relevantný človek, ktorý vie objektívne zhodnotiť vaše pracovné schopnosti a zručnosti.

Čo ak neodchádzate v dobrom?

Dostali ste výpoveď, nepredĺžili vám zmluvu, alebo ste sa nerozišli so zamestnávateľom v dobrom. Aj také veci sa stávajú. Čo však v momente, kedy potrebujete referenciu? Ak sa vám to stalo raz, nezavádzajte, ale situáciu vysvetlite a uveďte referencie zo staršieho zamestnania alebo mimo spoločnosti, kde ste pracovali. Ak sa vám to však stalo viackrát, nie je to dobrý signál pre potenciálneho zamestnávateľa, preto si radšej dávajte pozor na to, v akej nálade odchádzate zo zamestnania.

Referencie môžu pomôcť aj absolventom

Aj keď ešte nemáte pracovné skúsenosti, môžete svoju kredibilitu dokázať tak, že budete vedieť poskytnúť kontakty na referencie. To môže byť vedúci diplomovej práce, učiteľ zo strednej školy, vedúci z praxe, stáže či brigády. Pri získaní referencie pre absolventov platia všetky zásady uvedené v tomto článku.

Zavážiť môžu aj sociálne siete

Dozvedieť sa niečo o človeku nikdy nebolo také jednoduché ako teraz. Prezradíme vám tajomstvo. Personalisti používajú sociálne siete. Vedia si pozrieť profily kandidátov, alebo kontaktovať spoločných známych.

Vytvorte si životopis online