Najčastejšie chyby v životopise

Posledná aktualizácia: 12. novembra 2021
chyby v životopise
Správne napísaný štruktúrovaný životopis vám pomôže zaujať potenciálneho zamestnávateľa na prvý pohľad. Avšak aj malá chybička vás môže z boja o vysnívanú pozíciu vyradiť. Prezradíme vám, akým chybám by ste sa mali vo svojom životopise vyvarovať.

Zlé formátovanie

Vizuálna stránka životopisu je minimálne tak dôležitá ako obsahová. Personalista vášmu životopisu venuje len pár sekúnd pozornosti, počas ktorých chce zistiť všetko potrebné. Ak mu to neprehľadným formátovaním neumožníte, nečudujte sa, že váš životopis skončí v koši. To zahŕňa: nečlenený, nahustený text, nevyznačenie dôležitých ťažiskových informácií a nezreteľné označenie jednotlivých častí. Na druhej strane dobrý pocit nezanechajú ani „príliš kreatívne“ životopisy. Pozor by ste si mali dať na príliš veľa grafických prvkov, nečitateľné fonty, bláznivé farby, excentrické fotky.

Gramatika a preklepy

Životopis s gramatickými chybami a preklepmi má veľkú pravdepodobnosť, že skončí v koši. Prezrádza to o vás, že nie ste veľmi dôsledný a zodpovedný. Nespoliehajte sa automatickú kontrolu počítačového korektora, tá vás neochráni pred všetkými nástrahami. Ak gramatika nie je vaša silná stránka, požiadajte známeho, v ktorého jazykové schopnosti veríte, aby vám pomohol.Ak potrebujete životopis po anglicky, po nemecky alebo v inom jazyku, dajte si ho radšej skontrolovať niekomu, kto v danom jazyku pracuje alebo je to jeho materinský jazyk.

Neprofesionálny emailový kontakt

Ak chcete, aby vaša žiadosť a životopis boli brané seriózne, uvádzajte iba profesionálne znejúci emailový kontakt. Ten by mal byť vo formáte: [email protected]. Emailovú adresu si môžete založiť zadarmo hneď u niekoľkých poskytovateľov. Nevhodné sú emaily, ktoré máte ešte zo strednej školy, prezývky alebo vulgarizmy.

Nudné vymenovávanie

Dnes už nestačí v pracovnej histórii uviesť pár odrážok o predchádzajúcom zamestnaní. Vyhnite sa tiež všeobecnému vymenovaniu pracovnej náplne. Skôr sa zamerajte na vaše konkrétne aktivity v predošlých zamestnaniach a úspechy, ktoré ste dosiahli.

Rovnaký postup platí aj pri vašich osobnostných schopnostiach, kedy nestačí, že vypíšete pod seba všeobecné výrazy ako: komunikatívny, kreatívny, tímový hráč, zodpovedný,…. Skúste sa zamyslieť nad konkrétnymi situáciami, kedy sa mohli tieto vlastnosti prejaviť navonok.

Nevhodná fotografia

Na to, či k životopisu pridávať fotografiu alebo nie existujú rôzne názory. Je to na vašom vlastnom zvážení. Vhodne zvolená fotografia, vám však môže pomôcť v tom, že personalista si vás lepšie zapamätá. Na druhej strane, nevhodne zvolená fotografia je horšia ako žiadna fotografia. Príklady, ako by to nemalo vyzerať: selfie z nevhodných priestorov, viacej ľudí na fotke, fotografia s produktami, fotka v rámčeku s grafickými prvkami.

Prečítajte si tiež: Akú fotku do životopisu

Dajte si pozor aj na vaše sociálne siete

Podobne ako chyby vo vašom životopise, aj vaše sociálne siete vás môžu stáť telefonát s pozvánkou na pohovor. Personalisti si vás dokážu vyhľadať a pozrieť váš profil. Preto by ste si mali dať pozor na to, kto si môže prezerať váš profil, ale aj čo zverejňujete. Vašu šancu na pohovor by mohli ovplyvniť aktivity ako vyzývavé fotografie, fotografie pod vplyvom návykových látok, diskriminačné statusy či podporovanie extrémistických skupín.

Vytvorte si životopis online