Akú formu má mať štruktúrovaný životopis?

Posledná aktualizácia: 3. januára 2019
forma životopisu
Dôležitý je nielen obsah, ale aj forma vášho životopisu. Prinášame vám základné pravidlá, ako by mal správne vyzerať štruktúrovaný životopis, aby bol prehľadný a neskončil v koši.

Personalista dostane na jednu otvorenú pozíciu často desiatky až stovky žiadostí. To znamená desiatky až stovky životopisov a motivačných listov. Preto má na prvotné preskenovanie relevantných údajov iba pár sekúnd. Uľahčite mu to a zvýšite svoje šance tak, že váš životopis bude mať prehľadnú štruktúrovanú a efektívnu formu.

Formát životopisu je rovnako dôležitý ako jeho obsah. Môžete spĺňať všetky kvalifikačné kritériá na jednotku, no ak je váš životopis neprehľadný a chaotický, personalista ich z neho vôbec nemusí vyčítať. Tiež musíte brať do úvahy, že vaše skúsenosti a znalosti sa časom menia. Preto životopis, ktorý ste posielali pred piatimi rokmi dnes už nikoho neohúri a pravdepodobne nie je aktuálny. Nemusíte si hneď najímať grafika. Moderné, zaujímavé a štruktúrované CV si zvládnete pripraviť aj sami. Ako na to? Pár základných pravidiel, ktoré sa oplatí dodržiavať:

Prečítajte si tiež: Ako napísať dobrý životopis

  • Maximálny rozsah životopisu sú 2 A4. Vždy prispôsobte informácie v ňom aktuálnej pracovnej ponuke. Všetko navyše z neho dajte preč, môžete to spomenúť v motivačnom liste, alebo na pohovore. Ak máte viacero pracovných skúseností, detailne uvádzajte posledné tri zamestnania. Ostatné vymenujte alebo dajte poznámku, že ich uvediete na požiadanie. Rovnako postupujte pri certifikátoch a zručnostiach.
  • Používajte vždy 1 typ písma. Používajte modernejšie, ale štandardné typy písma, napríklad Arial alebo Calibri. Nekombinujte ich. Tiež si dajte pozor na nečitateľné fonty alebo na fonty, ktoré nepodporujú slovenskú diakritiku.
  • Používajte maximálne 2 veľkosti písma. Na zvýraznenie jednotlivých častí životopisu použite väčšie písmo. Opticky životopis rozdelí na kapitoly a bude pôsobiť prehľadnejšie.
  • Môžete využiť kapitálky alebo tučné písmo na nadpisy sekcií. Zvýrazňujte, čleňte a oddeľujte. To sú pravidlá, ktorými by ste sa mali riadiť. Dajte si však pozor, aby ste to neprehnali.
  • Využite aj inú farbu ako bielu a čiernu. Vždy používajte iba jednu doplnkovú farbu. Zaujať alebo trošku oživiť svoj životopis môžete aj použitím inej farby ako čiernej a bielej. Dbajte na to, aby bola farba dobre kontrastná nielen pri čítaní na počítači, ale aj po vytlačení na biely papier.
  • Používajte medzery. Medzery medzi jednotlivými riadkami robia text prehľadnejší.
  • Používajte stĺpce. Skúste životopis zalomiť do dvoch stĺpcov. Získa inú dimenziu, ako len pod seba vypísané údaje a bude sa v ňom lepšie orientovať.

Mohlo by vás zaujímať: Vytvorte si štruktúrovaný životopis online

V prípade, že máte záujem o kreatívnu pozíciu a máte grafické zručnosti, nebojte sa popustiť uzdu fantázii. V takýchto profesiách je vítané, ak prídete s vlastnoručným, originálnym a kreatívnym životopisom. Hlavné je, aby obsahoval všetky náležité informácie.

Rada na záver: Na internete nájdete rôzne šablóny a vzory pre životopisy a množstvo nápadov, ako sa odlíšiť. Môžete sa nimi inšpirovať, no nekopírujte ich.

Vytvorte si životopis online