Akú fotku do životopisu?

Posledná aktualizácia: 12. novembra 2021
Fotografia do životopisu
Životopis s fotografiou vám môže pomôcť, personalista vás bude vnímať osobnejšie. Na výbere fotky si však dajte záležať a uistite sa, že prikladáte vhodnú fotografiu.

Často sa vedú polemiky, či by štruktúrovaný životopis mal byť s fotografiou alebo bez. Niekedy sa uchádzači obávajú, že ak nebudú personalistom na základe fotografie sympatickí, tak ich nevyberú. Ale personalisti sú profesionáli a spomedzi životopisov nevyberajú uchádzačov na základe sympatií, ale na základe toho, či spĺňajú požiadavku na danú pozíciu, a či budú platným členom do tímu. Fotografia váš profesijný životopis ozvláštni a urobí zapamätateľnejším.

Personalista si váš životopis prechádza aj viackrát a keď uvidí vašu fotografiu druhý či tretíkrát, môže si povedať: „Táto pani má dlhodobé skúsenosti so SAPom,“ „Aha, toto je ten mladík, ktorý robí dobrovoľníka,“ alebo „Táto slečna písala zaujímavú diplomovú prácu.“

Aká fotografia do životopisu je vhodná?

Najlepšie je zvoliť formát fotografie ako na občianskom preukaze alebo pase. Zachytávať by mala vašu tvár na jednofarebnom pozadí. Fotografia môže byť farebná aj čiernobiela. Nie je jednoduché si takú fotografiu urobiť sám, využite radšej služby fotoateliéru, fotografiu vám dajú aj v digitálnej podobe.

Príklad vhodných fotografií do životopisu - Kariéra v kocke - Profesia.sk
Príklad vhodných fotografií do životopisu
Pridajte si fotografiu do životopisu

 

Na fotografii by ste mali mať neutrálny výraz, alebo sa usmejte. Z fotografie tak bude vyžarovať pozitívna energia. Dôležité je, aby ste sa na seba podobali. Vyvarujte sa preto starších fotiek, prípadne fotiek, na ktorých máte výrazný make-up alebo inú farbu vlasov. Nepoužívajte tiež rôzne kreslené či grafické filtre. Ak vás pozvú na osobný pohovor a budete vyzerať výrazne inak, ako na fotografii, bude sa zdať, že ste zavádzali. Navyše, v dnešnej dobe je pomerne jednoduché si takmer kohokoľvek vyhľadať na internete a presvedčiť sa o tom, či je fotografia naozaj aktuálna.

Ak si nie ste istí svojou fotkou, nechajte si ju niekým objektívne zhodnotiť. A ak práve vhodnú fotografiu do životopisu z rôznych dôvodov nemáte, tak radšej žiadnu nedávajte.

Pozrite sa, ako vyzerajú nevhodné fotografie, ktoré uchádzači vkladajú do životopisov:

Spolocenska - Kariéra v kocke - Profesia.sk

Z fotografie, kde je viacej ľudí, nie je jasné, ktorý ste vy. Tiež nie je seriózne, ak sa označíte napríklad šípkou. Určite si dajte pozor na viditeľné neresti ako alkohol alebo cigarety.

Nahodna - Kariéra v kocke - Profesia.sk

Momentky s pekným autom (či už vaším alebo cudzím) si radšej nechajte vo svojom albume. Navyše je táto fotografia nezaostrená, lebo nie každý telefón má dobrý fotoaparát.

Efektna - Kariéra v kocke - Profesia.sk

Fotky s rámikmi a inými efektmi, ktoré si môžete v mobile alebo nejakom počítačovom programe doplniť, síce pobavia, ale do štruktúrovaného životopisu určite nepatria.

Prachata - Kariéra v kocke - Profesia.sk

Často vidíme v životopisoch fotografie, na ktorých uchádzač drží bankovky. Ak tým chcete vyjadriť, aký plat si predstavujete, bude stačiť, ak to poviete na osobnom pohovore. A na ten sa dostanete, ak práve takúto fotku nepoužijete.

Rybarska - Kariéra v kocke - Profesia.sk

Záľuby a koníčky môžete spomenúť v životopise alebo motivačnom liste. Fotografie z nich si ale nechajte v súkromí.

Stylova - Kariéra v kocke - Profesia.sk

Máte svoj štýl obliekania, nezvyčajné záľuby alebo svojský spôsob života? Na Facebooku pre priateľov sú takéto fotky skvelé, do životopisu sa vôbec nehodia.

Zachodova - Kariéra v kocke - Profesia.sk

Dajte si pozor, kde sa fotíte. Odfotiť sám seba sa najlepšie dá v zrkadle, lenže zrkadlá sú často práve na toaletách. Aj záchodové fotky nachádzame v životopisoch až príliš často.

Vyzyvava - Kariéra v kocke - Profesia.sk

Občas ženy aj muži vsadia na svoje fyzické prednosti. Niekedy majú takéto fotografie dokonca erotický až pornografický nádych. To určite vhodné nie je, ani vám to nepomôže.

Vytvorte si životopis online