Ako sa pripraviť na pohovor

Posledná aktualizácia: 8. júla 2021
ako sa pripraviť na pohovor
Pozvali vás na pracovný pohovor? Prečítajte si naše rady, aby ste na ňom čo najlepšie zapôsobili.

Reagovali ste na pracovnú ponuku a pozvali vás na pohovor? Znamená to, že ste ich svojím životopisom či motivačným listom zaujali. Chcete vedieť, ako sa pripraviť na pohovor nielen tak, aby ste nič nepokazili, ale hlavne, aby ste na ňom zapôsobili a vaša šanca na získanie pracovného miesta sa tak zvýšila? Prečítajte si naše tipy.

Pripravte sa na pracovný pohovor už doma a zamerajte sa na tieto oblasti.

 • Vaše údaje – to, čo máte v životopise, to by ste mali vedieť aj z hlavy. Personalista tieto informácie overuje, pre vás je to šanca povedať o daných informáciách viac.
 • Informácie o firme – mali by ste vedieť nielen meno firmy, v ktorej sa o pozíciu uchádzate, ale aj informácie o jej činnosti, histórii či predstaviteľoch, niekedy dokonca aj o konkurencii. Najlepším zdrojom takýchto informácií je webová stránka firmy alebo články o nej. Pripravte si aj nejakú aktualitu z portfólia spoločnosti, ktorá vás v poslednom období zaujala (či už je to nový produkt, reklama, alebo správa).
 • Obsah inzerovanej pozície – pripomeňte si obsah pozície pred pohovorom, prípadne si inzerát vytlačte a zoberte so sebou na pohovor. Pripravte si otázky k pracovnému miestu, aby ste dôraznili svoj záujem o danú pozíciu.
 • Pohovor v cudzom jazyku – aj keď je pozícia v slovenskom jazyku, ak ste uviedli, že ovládate niektorý cudzí jazyk, môže sa stať, že budú viesť časť rozhovoru alebo aj rozhovor celý práve v danom jazyku.
 • Psychická pohoda – pred pohovorom sa snažte nastaviť do pohody. Nenechajte sa rozčúliť alebo vytočiť. Berte pohovor ako stretnutie, na ktorom chcete ukázať to najlepšie zo seba.
 • Často kladené otázky – na väčšine pohovorov dostanete aj rovnakú sériu otázok, na ktoré si vopred pripravte odpovede. Príklady otázok nájdete v sekcii Otázky na pohovore.

Telefonický pohovor

Ešte predtým, než sa dostanete na osobný pracovný pohovor, môže vám personalista zavolať. Môže ísť o pohovor zameraný na predbežný výber, kedy personalista zisťuje, či skutočne spĺňate podmienky na prijatie, overuje si informácie alebo váš záujem. Snahou je zistiť aj to, ako pôsobíte a reagujete na neočakávané situácie. Preto sa snažte odpovedať na otázky jasne, výstižne a pohotovo. V telefóne buďte prívetivý a ústretový, lebo to, ako reagujete, je tiež faktorom vo výberovom procese.

V deň pohovoru

Aby ste v deň pohovoru nepokazili prvý dojem, príďte s dostatočným predstihom. Ak lokalitu nepoznáte, dopredu si pozrite na mape, kde sa nachádza, prípadne si mapu vytlačte.

 • Ak idete autom, vopred si zistite parkovacie možnosti.
 • Vždy počítajte s určitou rezervou pre prípad neočakávaných situácií, ako sú dopravná zápcha alebo meškajúci autobus.
 • Majte pri sebe telefónne číslo kontaktnej osoby, aby ste jej mohli oznámiť, ak náhle nemôžete prísť alebo budete meškať.

Oblečenie

Deň pohovoru je pravdepodobne prvýkrát, keď sa osobne stretávate s potenciálnym zamestnávateľom. Musíte preto zanechať aj dobrý vizuálny dojem, ktorý tvoria aj oblečenie a vystupovanie. V dnešnej dobe je štýl obliekania na pohovore oveľa voľnejší, ako to bolo v minulosti. Primárne platí, že svoje oblečenie prispôsobte pozícii a firemnej kultúre. Mali by ste sa v ňom cítiť dobre a pohodlne, malo by byť čisté a slušné.

Dobré rady

 • Nezabudnite si priniesť občiansky preukaz, životopis, prípadne aj vytlačenú pracovnú ponuku a blok s perom na písanie poznámok.
 • Ak vás požiadali priniesť nejaké materiály (napr. diplomy), nezabudnite na ne.
 • Pred pohovorom nefajčite, cigaretový dym z vás pôjde ešte aj niekoľko minút po dofajčení.
 • Ak máte žuvačku v ústach, vyhoďte ju.
 • Vypnite si zvuk na mobilnom telefóne.

TIP: Viac rád, ako na úspešný pohovor, si môžete vypočuť aj v našom podcaste. 👇

Priamo na pohovore

Vždy si pamätajte meno osoby, s ktorou sa máte stretnúť. Väčšinou platí, že vás uvítajú na recepcii a budú sa pýtať, s kým máte stretnutie. Pohovor sa začína zvítaním, pri podaní ruky ju primerane stisnite a pozerajte sa do tváre. Počas rozhovoru udržujte očný kontakt. Uvoľnite sa, spolupracujte, buďte sami sebou, snažte sa rozvíjať dialóg a navodiť príjemnú atmosféru.

 • Na odpovede si nechávajte dostatočný čas, nechajte druhú osobu dohovoriť, neskáčte jej do reči.
 • Odpovedajte na každú otázku, aj keby ste odpoveď na ňu mali napísanú v životopise.
 • Vyhýbajte sa vágnym odpovediam (napr. Môže byť, Niečo podobné som už robil) a nič nehovoriacim všeobecným frázam (napr. som flexibilný, tímový hráč).
 • Spomeňte vaše konkrétne skúsenosti a situácie. Pracovný pohovor je miesto, kde máte väčší priestor hovoriť o svojich schopnostiach a vlastnostiach.
 • Hovorte vždy za seba v jednotnom čísle.

V závere pohovoru zvyčajne dostanete priestor pre vaše otázky. Neostávajte ticho a majte pripravené otázky dopredu. Personalisti zvyčajne sledujú počet a hlavne kvalitu otázok. Je totiž indikátorom vašej motivácie, ako aj pripravenosti na pohovor.

Ak pohovor prebieha v rámci personálnej agentúry, pýtajte sa na presnú pracovnú dobu, odmeňovanie, benefity, pracovné prostredie, organizačnú štruktúru, tím, nadriadených, firemnú kultúru, možnosti rozvoja a rastu.

Ak ide o pohovor už priamo v danej spoločnosti s personálnym oddelením alebo manažérom, pýtajte sa na bližší popis pracovného dňa, ktorý vám slúži na dokreslenie pracovnej pozície a náplne práce, firemnú kultúru, tím, vzťahy, zodpovednosti. V tomto prípade je vhodnejšie pýtať sa na odmeňovanie, výšku platu, pracovnú dobu, benefity a pod. až v ďalšom kole.

Pohovor v angličtine alebo cudzom jazyku

Ak ste posielali životopis v cudzom jazyku, je celkom pravdepodobné, že aj pohovor alebo jeho časť bude prebiehať v danom jazyku. Pri mnohých pozíciách je už takmer nevyhnutné ovládať minimálne jeden cudzí jazyk. Preto by ste sa mali pripraviť na to, že si personalista bude chcieť vyskúšať vaše jazykov znalosti aj na ostro.

Aký plat si vypýtať

Otázka platu patrí medzi najstresujúcejšie časti pohovoru. Od mája 2018 nájdete už základnú zložku mzdy uvedenú v pracovnej ponuke. To však ale neznamená, že ide o konečný plat. Na pohovore sa môžete opýtať, či bol ponúkaný plat konečný, alebo je možné o finálnom plate vyjednávať.

TIP: Aj o téme platového vyjednávania sme sa rozprávali v podcaste Profesia v praxi.

Na konci pohovoru by ste mali vedieť nasledovné veci:

 • Čo je náplňou práce na pozícii?
 • Ako firma pracuje s ľuďmi?
 • Kedy je plánovaný predbežný nástup?
 • Aký dlhý bude výberový proces, koľko kôl?
 • Kedy môžete očakávať vyrozumenie?
 • Aký je ďalší postup?
 • Či je potrebné dodať doplňujúce materiály?
 • Či je potrebné ísť na testy (odborné, jazykové, psychologické)?

V prípade negatívnej odpovede, si môžete vypýtať spätnú väzbu na seba. Dáte tým najavo, že máte záujem počuť o sebe, dokážete byť sebakritickí, prijať a spracovať spätnú väzbu, na druhej strane máte záujem sa rozvíjať.

Užitočné odkazy:

Ak sa vám nepodarí uspieť, nezúfajte. Hľadajte možnosti zlepšovania, napríklad cez našu sekciu Moja životná situácia. Pozrite sa, ako čo najlepšie napísať životopis a motivačný list. A skúšajte ďalšie vhodné pracovné ponuky na našej stránke.

Pozrite si aktuálnu ponuku práce