Ako sa obliecť na pohovor?

Posledná aktualizácia: 5. marca 2019
ako sa obliecť na pohovor
Pracovný pohovor je pre mnohých ľudí stresujúca záležitosť. Neznáme prostredie, neznámi ľudia, ktorých je treba zaujať a vystupovať pred nimi sebavedomo. Jedna z otázok, ktorá pred pohovorom mnohým ruší spánok je aj to, čo si obliecť.

Máme šťastie v nešťastí, pretože doba sa posunula od klasického kostýmu pre ženy a obleku pre mužov. Dnes je v obliekaní oveľa väčšia voľnosť, čo môže byť výhodou, ale aj nástrahou. Výhodou preto, lebo nemusíte mať v skrini kostým alebo oblek, ktorý vytiahnete raz za pár rokov na pohovor a necítite sa v ňom pohodlne. Nástrahou však môže byť, že to pri toľkých možnostiach neodhadnete a spôsobíte si menšie faux paux. Ako teda vybrať to správne oblečenie na pohovor?

Prispôsobte oblečenie kultúre firmy

Prvou vecou, ktorú by ste mali urobiť pri príprave na pohovor je naštudovať si o spoločnosti čo najviac informácií. Určite sa vám to na pohovore zíde a zároveň môžete zistiť, aká kultúra a atmosféra vo firme panuje. Pozrite si webstránku a vyhľadajte si spoločnosť na sociálnych sieťach. Iné oblečenie je vhodné do verejných inštitúcií, do banky alebo do IT spoločnosti. Tiež je rozdiel, či idete na pohovor na manažérsku alebo nemanažérsku pozíciu.

Prečítajte si aj: Ako sa pripraviť na pohovor

Dôležité je, aby ste sa v zvolenom oblečení cítili pohodlne a vyjadrovalo vašu osobnosť. Ako pomôcku sme pripravili vysvetlenie jednotlivých stupňov formálnosti oblečenia a situácie, v ktorých sú vhodné.

Ak je váš dress code Smart casual

Pozície: špecialisti v spoločnostiach, zákaznícka podpora, novinári, pracovníci v reklamných, PR a digitálnych agentúrach, kreatívne povolania

Čo si obliecť ženy: šaty, sukne, blúzky, tričká, tuniky, tmavé nohavice, vkusné vzory a farby. Nie sú stanovené prísne pravidlá. Oblečenie by malo byť slušné. Šperky môžu byť výraznejšie. Lodičky, balerínky, mokasíny. Pri kreatívnejších povolaniach sa môžete obliecť aj osobitejšie.

Čo si obliecť muži: športové saká, košele s dlhým aj krátkym rukávom, vzorované, farebnejšie, polo tričká, nohavice tmavej alebo svetlej farby.

Ak je váš dress code Business casual

Pozície: pozície špecialistov vo verejných a finančných inštitúciách a korporáciách, úradnícke pozície, shared services spoločnosti, asistentky, oblasti ako obchod či školstvo

Čo si obliecť ženy: kostým, puzdrové šaty, blúzka, sukňa, košeľa, sako, sveter, trenčkot, uzavreté lodičky, vkusné doplnky. Prevláda čierna a biela, doplnené o pastelové, tlmené farby, decentné vzory (prúžky, kvety).

Čo si obliecť muži: sako, košeľa s dlhým alebo krátkym rukávom, kravata nemusí byť, sveter, uzavreté topánky. Vyberajte si tmavé, svetlé alebo tlmené farby

Ak je váš dress code Business formal

Pozície: riaditeľ, vedúce pozície v spoločnostiach, manažérske pozície vo finančných či verejných inštitúciách

Čo si obliecť ženy: kostým, puzdrové šaty, uzavreté lodičky, vkusné doplnky. Preferujú sa tmavé, tlmené alebo pastelové farby.

Čo si obliecť muži: sako, nohavice, košeľa, kravata, uzavreté topánky. Tmavé a tlmené farby.

Nech už idete na pohovor kamkoľvek, tomuto sa vyvarujte:

  • Vyzývavé, priesvitné oblečenie, hlboký výstrih, príliš krátka sukňa.
  • Roztrhané rifle na ženách aj mužoch.
  • Ak je v lete akokoľvek teplo vyhnite sa kraťasom, otvoreným sandálom alebo tielku.
  • Tričká s nevhodnými obrázkami alebo nápismi.
  • Olúpaný lak na nechtoch, príliš výrazný make up, mastné vlasy, neupravené vlasy.
Prezrieť voľné pracovné ponuky