Enterprise Data Cloud Expert

Košice

Place of work

Košice

Contract type

full-time

Start date

dohodou

Popis pracovnej pozície

We want YOU! We are looking for a UNIQA Enterprise Data Cloud Expert in “EDM Customer and Platform” Group.
We are set to innovate and grow UNIQA & Raiffeisen business with high quality and high value Data services. UITS Data services are enabler of business data use cases. The data team in UITS collaborates with business partners in Group Data and IT and Business Units in Austria and UNIQA International. Our services are manifold, consisting of governance of the Data platforms at our on-premises and future cloud datacenter providers, building and enhancing the UNIQA Enterprise Data Hub and ingesting a wide range of business data from AT and UI, building and sustaining Data marts and providing a state-of-the-art tool stack for all disciplines in data.

Purpose of this function:
  • Consulting and supporting the data team in the transformation process from on-premise to the cloud
  • Supporting and development of strategy and decisions regarding a cloud transformation roadmap
  • Setup of a data pilot cloud environment with the cloud use case team
  • Supporting the definition of the architecture of the UNIQA Enterprise Data platform in the cloud
  • Interface and support between the Solution architects and DevOps teams
  • Supporting the onboarding of further use cases to the cloud

Čo ti ponúkame

From 2 000 EUR/monthOd 2.000 EUR/mesiac, 13. plat, možný 14.plat, viac info v inzeráte
  • Flexibilný pracovný čas
  • Uvítací balíček pre nového zamestnanca
  • Interné jazykové kurzy nemeckého a anglického jazyka plne hradené
zamestnávateľom, vrátane získania jazykového certifikátu
  • Darčekové poukážky
  • Elektronická stravovacia karta alebo príspevok na stravovanie (stravná jednotka vo výške 6,40 EUR)
  • Garantovaný 13. plat
  • 14. plat vyplácaný na základe pracovných výsledkov zamestnanca a ekonomických
výsledkov spoločnosti
  • Príspevok na III. pilier dôchodkového sporenia
  • Podpora odborného vzdelávania
  • Celoročné úrazové zdravotné poistenie
  • Pravidelne organizované podujatia pre zamestnancov ako napr. vianočný večierok,
letná slávnosť, športový deň, výlety
  • Rôzne športové aktivity
  • Akcie pre deti zamestnancov – Deň detí, Mikuláš, letné denné tábory a mnoho ďalších
benefitov

Si ten správny kandidát?

Candidates with education suit the position

Follow-up/Higher Professional Education
University education (Bachelor's degree)
University education (Master's degree)

Educational Specialization

IT

Language skills

English - Upper intermediate (B2)

Driving licence

B

Personality requirements and skills

• Minimum 3-5 years of experience in Azure Cloud
• Minimum 5 years experience in delivering on premise IT Services
• Experienced in transforming IT Systems from on-premise settings into public cloud
• Experience with Azure data services of advantage
• Experience with Big Data systems and migrations to cloud of advantage
• Experience with Cloudera big data platform on-premise and/or cloud and migration of advantage
• Fluency in English, both oral and written
• Excellent team player, able to work in a problem-solving agile environment
• Good communication skills, self-organization and result orientation
• Personal commitment, willingness to perform and motivation

O UNIQA GSC

UNIQA Group Service Center Slovakia, spol. s r.o.

UNIQA Group Service Center Slovakia, spol. s r.o., je dcérskou spoločnosťou rakúskeho poisťovacieho koncernu UNIQA Group Austria. Firma sa člení na úseky Software Service (SWS), Cross-Border Service (CBS) a Back Office Service (BOS).

Prioritnou činnosťou úseku SWS je vývoj a údržba softvéru pre komerčné poisťovne patriace do skupiny UNIQA. Koncentruje sa najmä na systém INAS, ktorý je určený pre správu portfólia poistných produktov, poistných zmlúv a poistných udalostí, klientských, partnerských a účtovných údajov. V posledných rokoch sa dostáva do popredia vývoj moderných webových aplikácií nadväzujúcich na systém INAS.
Úsek CBS, ktorý vznikol v roku 2006, sa zaoberá správou poistných zmlúv a likvidáciou poistných udalostí klientov rakúskeho poisťovacieho koncernu.

Number of employees

500-999 employees

Contact

Contact person: Ing. Ingrid Vagačová
Tel.: +421904933679
E-mail: send CV
ID: 4464091  Dátum zverejnenia: 10.11.2022  Základná zložka mzdy (brutto): 2 000 EUR/month