Pracovná ponuka

Senior IT Project Manager

Miesto práce
Nitra
Pracovný pomer
Termín nástupu
Dohodou

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

Your Responsibilities:
• Management and implementation of projects along the project management cycle
• Responsibility for the execution of the assigned projects (end-to-end according to the UNIQA IT Delivery Model) in time and budget
• Development of the necessary project plans (project structure, time, resource and cost plan) and a project organization chart
• Collaborate with enterprise and solution architecture to design SAP solutions
• Internal and external stakeholder management: Management of the interfaces to all affected areas of the project within the UITS Service companies but also to the departments
• Management of the vendors and hosting partners involved in cooperation with Supplier Management
• Implementation of communication standards in the projects (kick-off meetings, status meetings, etc.) for effective communication towards UITS management, stakeholders and project team
• Responsibility for project controlling and the creation of regular project status reports
• Ensuring and complying with UITS quality standards for project management
• Execution of quality controls in cooperation with the UITS internal quality management team
• Proactive risk management in projects
• Responsibility for corrective measures when issues occur in the project

Your Main Activities:
• Project initialization, planning & analysis, implementation, delivery/rollout, project completion
• Project set-up and administration
• Resource management
• Stakeholder management and communication
• Management of project costs
• Project Change Management
• Project Controlling and Monitoring
• Project communication and reporting
• Collaboration and partner for the UITS internal client management, supplier management and finance & controlling
• Development and implementation of solutions in the sense of both customer and UITS

Mzdové podmienky (brutto)

1 500 EUR/mesiaczákladná mzda od 1500 EUR brutto mesačne v závislosti od skúseností kandidáta

UNIQA Group Service Center získala ocenenie NAJ ZAMESTNÁVATEĽ 2018 v kategórii centier zdieľaných služieb
  • Flexibilný pracovný čas a príležitostný výkon práce z domu (mobile working)
  • Uvítací balíček pre nového zamestnanca
  • Interné jazykové kurzy nemeckého a anglického jazyka plne hradené
zamestnávateľom, vrátane získania jazykového certifikátu
  • Darčekové poukážky
  • Elektronická stravovacia karta (stravná jednotka vo výške 5,10 EUR)
  • Garantovaný 13. plat
  • 14. plat vyplácaný na základe pracovných výsledkov zamestnanca a ekonomických
výsledkov spoločnosti
  • Príspevok na III. pilier dôchodkového sporenia
  • Podpora odborného vzdelávania
  • Celoročné úrazové zdravotné poistenie
  • Pravidelne organizované podujatia pre zamestnancov ako napr. vianočný večierok, letná slávnosť, športový deň, výlety
  • Rôzne športové aktivity
  • Akcie pre deti zamestnancov – Deň detí, Mikuláš, letné denné tábory a mnoho ďalších benefitov

Vaše osobné údaje sú spracované v súlade s Podmienkami ochrany osobných údajov UNIQA Group Service Center Slovakia, spol. s r.o., ktoré sa nachádzajú na našej webstránke.
Link: https://www.uniqa-gsc.sk/podmienky-ochrany-osobnych-udajov

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Vodičský preukaz

B

Počet rokov praxe

3

Required Skills and Expertise
• University degree (ideally business informatics, business administration, mathematics, human resource management)
• Several years of professional experience in the field of complex IT projects at financial or insurance companies (ideally in the SAP environment)
• Project management expertise (ideally PM certification, PMI/IPMA/Prince2/Scrum)
• Experience with portfolio management tools (ideally CAPPM)
• Experience with SAP Success Factors and/or SAP Human Capital Management
• Strong analytical capabilities coupled with solution orientation
• Good communication, presentation and moderation skills
• Good user knowledge in the MS Office package
• Very good knowledge of English and/or German in word and writing

This Distinguishes your Personality:
• Strong understanding: You learn quickly and have an eye for complex solutions
• Focused: You have an eye for the essentials
• Strong solution: You solve tasks methodically and purposefully
• Self-reliance: You are happy to take responsibility
• Interpersonal skills: You build constructive and effective relationships
• Demand and measure performance: You set clear goals and control them
• Motivate others: You allow others to do their best
• Setting priorities: You have an eye for the essentials
• Results orientation: You achieve goals reliably and on time

UNIQA Group Service Center Slovakia, spol. s r.o. je dcérskou spoločnosťou rakúskeho poisťovacieho koncernu UNIQA IG. Naša história siaha do roku 1996. V súčasnosti u nás pracuje viac ako 600 zamestnancov. Poskytujeme služby v oblasti správy poistných zmlúv a udalostí, ako aj IT služby pre rakúsky koncern UNIQA. Poskytujeme pracovné príležitosti najmä v administratíve s využitím nemeckého jazyka ako aj v IT sfére, kde nachádzajú uplatnenie rôzni IT špecialisti. Kladieme dôraz na vytvorenie moderného pracovného prostredia prepojeného s tímovým duchom, garanciou kvality a pocitom istoty.

Počet zamestnancov

500-999 zamestnancov

Adresa spoločnosti

UNIQA Group Service Center Slovakia, spol. s r.o.
Palárikova 3
949 01 Nitra

Kontakt

Kontaktná osoba: Ing. Simona Benčatová
E-mail: poslať životopis
ID: 3921574  Dátum zverejnenia: 8.6.2020  Základná zložka mzdy (brutto): 1 500 EUR/mesiac