3d grafik - rigger

Skuld s.r.o.

Place of work
Frýdek-Místek, District Frýdek - Místek
Contract type
full-time, internship, work experience

Information about the position

Job description, responsibilities and duties

Co vás čeká / What can you expect

Práce s programem Maya, kontrola 3d scén a komunikace s dalšími členy týmu v češtině i angličtině. Přesuny a posílání souborů. Podle schopností a zkušeností i rigging postav a používání scriptu Python v software Maya. Take je moznost obcas modelovani a renderovani, podle projektu.

EN: Work with Autodesk Maya, check 3d scenes and communicate with members of the team in english. Transfers and sending of files. Based on skills and experience also rigging of characters and scripting with python in Maya. Also simple modeling, shading and rendering tasks based on projects.

Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít / What skills should you have

Zkušenosti s prací v 3d programu, střední znalost angličtiny, pečlivý a zodpovědný přístup k práci. Týmová spolupráce.

EN: Experience with a 3d application like Maya, 3ds Max, Blender or Cinema4D. Maya ideally. Good written and spoken communication level in english. Accurate and responsible approach. Working well in team.

Výhodou bude, pokud budete umět / Advantage skills

Znalost programu Maya, rigging v programu Maya, python scriptovani v Maya, renderovaní v Maya Arnold. Výhodou mohou také být zakladní znalosti z IT - zapojeni routeru, lokalni sit.

EN: Proficiency with Autodesk Maya, rigging and python scripting in Maya. Rendering in Maya Arnold. Also advantage can be basic IT knowledge, like transfer files to FTP or setup LAN router.

Co vám můžeme nabídnout / What can we offer

Stabilní dlouhodobou práci v příjemném prostředí a kolektivu ve firmě s mezinárodními zakázkami v oblasti počítačové animace, her a VR. Dále nabízíme možnost práce z domu, kariérní postup a platový růst. Možnost zaškolení a placené online kurzy.

EN: Stable long-term job in nice environment and work on international projects in movies, TV commercials, games and VR. We also offer occasional work from home, career and salary progress. Also possibility to learn skills you need at our office and paid access to online 3d / programming courses.

Information about the selection process

Requirements for the employee

Candidates with education suit the position

Secondary with school-leaving examination
ID: 3338296  Dátum zverejnenia: 17.3.2018  Pracovná ponuka je prevzatá z inej stránky alebo zdroja.