Engineer

Silcotec Europe (SK) s. r. o.

Miesto práce
okres Komárno
Termín nástupu
by agreement
Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

- Updating engineering fields of Silcotec ERP system concerning manufacturing codes and descriptions, creation of new part numbers and other appropriate Engineering aspects.
- Updating relevant ERP fields for ROHS compliance.
- Updating specification part numbers and appropriate specification details within ERP.
- Assist with Engineering standardization activities for various components used on final parts.
- Creation of process sheets as a technical documentation for Production/QC Dept.
- Involvement of potential new projects where necessary.
- Locating alternative part numbers for cost reduction purposes.
- Liasing with external and internal personnel in establishing new part numbers and dealing with technical related subjects about them.
- Involved in team meetings and discussions on operational activities.
-Production support from technical point of view

Všetkým kandidátom vopred ďakujeme za prejavený záujem o ponúkanú pozíciu. Kontaktovať budeme len uchádzačov, ktorí spĺňajú uvedené požiadavky.
Ďakujeme za pochopenie.

Požiadavky na zamestnanca

stredoškolské s maturitou
vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2) a Slovenský jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Ostatné znalosti

Microsoft Excel - pokročilý
Microsoft Word - pokročilý
Microsoft PowerPoint - pokročilý

- University degree or Technical Secondary school in Electrical Engineering
- Excellent attention to detail is required
- Ability to be a good team player
- Computer literacy in Microsoft Excel, Word, Power Point, E-mails
- As there will be communication with the headquarters in Ireland as well as with customer representatives, it is essential that candidates have at least pre-intermediate knowledge of the English language, and are also able to travel abroad when required.

Spoločnosť sa zaoberá výrobou káblových zväzkov a elektromechanických zostáv pre medicínsky a špecializovaný priemysel. 100 % vlastníkom spoločnosti je írska firma Silcotec Europe Ltd.. Spoločnosť sídliaca na Slovensku je neustále sa rozvíjajúca firma, ktorá zamestnala svojich prvých zamestnancov od apríla roku 2004.

Počet zamestnancov

150-199 zamestnancov

Družstevná 14
945 05 Komárno
ID: 479976   Dátum zverejnenia: 12.4.2018   Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny:   by agreement