Experienced Automation QA Engineer

SEITEQ s.r.o.

Miesto práce
Práca z domu
Druh pracovného pomeru
plný úväzok, živnosť
Termín nástupu
ASAP
2 150 EUR/mesiacfrom 2150+/eur/brutto monthly depending on candidates knowledge, abilities and experience - could be more

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

We are looking for an Automation QA engineer that’s willing to step up their game and take a test role in one of our most recent, next generation, cloud native software projects that’s aiming to transform the way how passengers purchase their travel tickets.

Together with the rest of the team you will design and build test scenarios for backend as well as UI that will be used by hundreds of ticket officers in some of the major cities around the globe.

The software you’ll build will improve passenger experience in facilitate a smooth daily commute for millions of people every day.

• Flexible working hours
• Home Office
• Extra Vacation days
• Holiday/home office bonus
• Relax rooms

• Multisport card
• Technical courses, Certifications
• Worldwide IT Conferences
• Commercial partners discounts
• Summer club – full-day summer program for children of our employees

• Referral Program – to refer new employee
• Diners club credit card
• High-standard working conditions
• Geeky Fridays
• Massage

Spoločnosť, pre ktorú je pozícia obsadzovaná

Informačné technológie

Our customer is a leading payment and ticketing platform provider for the worlds major public transit systems with a footprint in countries such as United States, Belgium, Italy, Sweden, Australia, China, Thailand, South Africa and many more. Over billion of journeys are processed every year by the systems we design, build, test and operate.

Požiadavky na zamestnanca

stredoškolské s maturitou
nadstavbové/vyššie odborné vzdelanie
študent vysokej školy
vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Počet rokov praxe

2

Must have:

Test Automation Experience in any programming language, preferably JAVA
REST API test automation
Cucumber and Behaviour driven development
Willingness to learn
SQL
Nice to have:

UI testing
Javascript
Bash
AWS
Common requirements:

2+ years of experience with Testing
Passionate, results focused, good communicator
Strong relationship management skills
Team player
Self-driven
Good level of spoken and written English

SEITEQ = Service Excellence in Technologies
Spoločnosť Seiteq, s.r.o., je poskytovateľom komplexných služieb v oblasti ľudských zdrojov a informačných technológií.
Naša spoločnosť Seiteq, s.r.o., bola založená v roku 2009 na Slovensku. Rokmi sme sa vyprofilovali na špecializovanú personálnu spoločnosť v oblasti recruitingu, outsourcingu a podpory projektov. V súčasnosti poskytujeme riešenia pre mnohých našich klientov z IT, technických a technologických oblastí, pre ktorých sme sa stali dôveryhodným partnerom a poradcom v podnikaní. Za našimi výsledkami sú pevné vzťahy a tvrdá práca, ktorá viedla Seiteq k rozšíreniu pôsobenia v ďalších krajinách Európy.

Spoločnosť je držiteľ povolenia na sprostredkovanie práce.

Počet zamestnancov

25-49 zamestnancov
ID: 4369523  Dátum zverejnenia: 29.6.2022  Základná zložka mzdy (brutto): 2 150 EUR/mesiac