Terénny sociálny pracovník/čka

OZ VAGUS

Miesto práce
Čelakovského 2, Bratislava
Termín nástupu
01.07.2017
Ponúkaný plat (brutto)
850

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

Projekt Streetwork odborne pracuje s ľuďmi bez domova v teréne na celom území mesta Bratislavy. Navštevujeme ich priamo v prostredí, v ktorom žijú a poskytujeme odborné sociálne služby. Mnohí naši klienti a klientky nemajú možnosť využiť “kamenné sociálne služby“, či už z dôvodu nedostatku informácií, nedôvery k inštitúciám alebo iných bariér.

Naši terénni sociálni pracovníci a pracovníčky sú často prví, ktorí človeka bez domova vyhľadajú, oslovia a prejavia reálny záujem o jeho život a potreby. Nezostávame len pri prvom kontakte, s klientmi a klientkami systematicky a odborne pracujeme. Ich jednotlivé potreby riešime aj v rámci individuálnych sociálnych asistencií. Našim cieľom je mapovať mesto Bratislava, pravidelne navštevovať obývané lokality ľuďmi bez domova, spoznať špecifické potreby našich klientov a klientiek, znižovať riziká, ktoré život na ulici prináša a poskytovať odbornú pomoc s cieľom zlepšenia sociálnej situácie prostredníctvom sociálneho poradenstva.

Jedná sa o dynamickú, intenzívnu a kontaktnú sociálnu prácu v teréne. Terén navštevujeme 6x do týždňa v rámci večerného streetworku ( 17.00-22.00), kedy v Bratislave nefungujú takmer žiadne iné služby pre našich klientov a klientky a 3x do týždňa počas dňa (9.00-14.00). Na jedného zamestnanca to predstavuje 2 večerné a 1 dennú službu v teréne rámci týždňa. Zvyšok času venujeme vedeniu a stratégii riešenia konkrétnych sociálnych prípadov a potrebnej administratíve.

Prácu v teréne vykonávame vždy vo dvojici. Poskytujeme služby ako sociálne poradenstvo, základné ošetrenie, transport, sieťovanie na dostupné služby, oblečenie. Ostatok času venujeme potrebnej administratíve, riešeniu individuálnych klientských prípadov a stratégií postupovania. Samozrejmosťou je tímová porada na týždennej báze a mesačná tímová supervízia.

Trvalý pracovný pomer v etablovanej a oceňovanej organizácii, ktorá dlhodobo a efektívne pomáha ľuďom bez domova. Spolupráca v otvorenom, príjemnom a priateľskom kolektíve a pod konštruktívnym vedením. Možnosť odborného a kariérneho rastu na základe proaktívneho a zodpovedného prístupu v kombinácii s možnosťou ovplyvňovať chod organizácie a byť súčasťou vedenia.

Výhodou sú priebežné a certifikované vzdelávania v danom odbore a v špecifických zručnostiach. Individuálny mentor/ka pre “zabehnutie sa v práci“ aj priamo v teréne, ako aj mesačná skupinová supervízia, možnosť individuálnej supervízie a pravidelný lektorovaný teambuilding.

Za podstanú výhodu považujeme fakt, že prostredníctvom nášho projektu Streetworku ponúkame odbornú pomoc konkrétnym ľuďom s pozitívnym výsledkom. A to je pre nás dôležitá motivácia, vďaka ktorej vidíme vo svojej práci zmysel.

V prípade záujmu o pracovnú pozíciu zašlite svoj životopis spolu s motivačným listom v rozsahu A4 na adresu: katarina.rosova@vagus.sk

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Vzdelanie v odbore

sociálna práca, psychológia

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Mierne pokročilý (B1)

Počítačové znalosti - používateľ

Microsoft Excel - základy
Microsoft Word - pokročilý

Vodičský preukaz

B

Počet rokov praxe

1

Predpokladom streetworkera/ky je dosiahnuté potrebné vzdelanie v rámci odboru a min. 1 rok praxe s cieľovou skupinou, porozumenie cieľovej skupine, sociálnej situácii, psychologickým procesom v človeku a znalosť odborných postupov v procese sociálnej zmeny, komunikačné zručnosti, aktívne ovládanie komunikačného prístupu motivačných rozhovorov. Potrebnou výbavou terénneho sociálneho pracovníka/čky je schopnosť pracovať v tíme, kooperácia v rámci dvojice a tímu, zodpovedný prístup k zvereným úlohám. Ochota na sebe pracovať je pre nás samozrejmosťou, rovnako otvorenosť a kreativita pre hľadanie inovatívnych postupov a nových možností v rámci práce s daným klientom alebo klientkou.
Výhodou je viacročná prax s marginalizovanou skupinou v teréne či skúsenosti v oblasti ošetrovania.

Poslaním občianskeho združenia Vagus je prispievať svojou činnosťou k zvyšovaniu a stabilizácii kvality života ľudí bez domova, podieľať sa na tvorbe koncepčných prístupov k cieľovej skupine a vytvárať nové štandardy v práci s ľuďmi bez domova.
DOMEC - nízkoprahové denné a integračné centrum pre ľudí bez domova bolo otvorené v priebehu decembra 2013 v centre Bratislavy na Mýtnej ulici č. 33. Realizácia tohto projektu je jedným z prelomových riešení v systéme služieb pre ľudí bez domova na území Bratislavy. Práve prepojením nášho prvého projektu STREETWORK (terénna sociálna práca), DOMEC a kaviarne DOBRE&DOBRÉ sa nám podarilo vybudovať príklad dobrej praxe riešenia problematiky ľudí bez domova v Bratislave.

Projekt DOMEC je jedným z kľúčových projektov zameraných na riešenie situácie ľudí bez domova. Približne 4 000 ľudí bez domova na území mesta Bratislava nemá počas dňa možnosť nájsť skoro žiadnu formu odbornej pomoci. Často je ich jedinou možnosťou pretrpieť ďalší deň bez strechy nad hlavou. Väčšina z nich nemá osobné doklady a prišli teda aj možnosť zamestnať sa, majú podlomené zdravie, trpia hladom a mnohí prišli o pocit vlastnej hodnoty. Tieto a mnohé iné problémy odstraňuje náš projekt DOMEC . Ľudia bez domova dostanú možnosť stráviť svoj deň zmysluplne. Našou hlavnou myšlienkou je vrátiť ľuďom bez domova odhodlanie, sebadôveru a energiu pre riešenie svojej situácie.

Počet zamestnancov

20-24 zamestnancov

Adresa spoločnosti

OZ VAGUS
Čelakovského 2
81103 Bratislava
ID: 3032572   Dátum zverejnenia: 26.4.2017