Design Engineer / Fixtures

Oerlikon Balzers Coating Slovakia s. r. o.

Priemyselný park Veľka Ida, E571, Veľká Ida, Košice, Slovensko (Pozícia umožňuje občasnú prácu z domu)
Termín nástupu
01.06.2024
Mzdové podmienky (brutto)
2 000 EUR/mesiac

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

  • Developing innovative & complex fixture / automation designs, concepts and batch-load calculation for any coating business
  • Creates improved techniques and workflows
  • Implementation of new designs (incl. measurement, assembly, testing & training)
  • Documentation of results, manuals and design rules
  • Close and pro-active collaboration within the Global Fixture Team as well as training and leading of individual team members
  • Self-management of your tasks and sub-projects including independent clarification
  • Supporting our company to meet our customer needs in terms of coating their substrates in the required/expected time, quality and costs and being profitable as Oerlikon

​Flexible working time, work in international team and new technologies, yearly bonus paid based on performance ​

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa

Vzdelanie v odbore

strojníctvo

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Počet rokov praxe

4

  • Strong knowledge of 3D-CAD and experience (preferred Autodesk Inventor)
  • First experiences in leading sub-projects
  • Innovative, self-structured, enthusiastic personality with an independent and goal-oriented way of working
  • Good communication with people have different backgrounds and education levels
  • Willingness to travel up 10 to 20%
  • Working knowledge of vacuum and thin film coating is a plus
  • Experience in mechanical automation is an advantage

Naša spoločnosť Oerlikon je jedným z popredných svetových dodávateľov povrchových technológií, ktoré významne zlepšujú výkon a trvanlivosť presných dielov, rovnako ako nástroje pre kovopriemysel a spracovanie plastov. Ponúkame prácu s modernými technológiami v čistom prostredí.

Počet zamestnancov

250-499 zamestnancov

Kontakt

Kontaktná osoba: Ing. Miriam Udodikova
Tel.: +421911724492
E-mail: poslať životopis
ID: 4813887  Dátum zverejnenia: 22.4.2024  Základná zložka mzdy (brutto): 2 000 EUR/mesiac