Marketing Specialist ONS SK

Nutricia s.r.o.

Miesto práce
Prievozská, Bratislava
Mzdové podmienky (brutto)
1500 EUR + bonus a další benefity

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

As a Marketing Specialist ONS SK, you contribute to the development and implementation of ONS (Oral Nutritional Supplements) category strategy in Slovakia. You will execute and implement local brand strategy in Slovakia and you will develop and execute the brand activities for ONS area in Slovakia in order to achieve company´s vision, desired sales, market share and brand objectives. You will report to Senior Brand Manager ONS SK.

What will be your key responsibilities as Marketing Specialist ONS SK?
- Analyze business dynamics (patient /consumer/care giver journey, stakeholders, authorities, channels, competition) and propose how to further build the brands and therapeutical areas
- Accountable for contributing to national Therapeutical Area focused projects with Senior Brand Manager
- Contribute in preparation of AOP with Senior Brand Manager co-create plans based on the analysis of market, environment, competitive and consumer trends
- Local Key Opinion Leader management - visits together with Medical Manager, organization of events
- Contribute in ONS brand projects for SK with guidance of Senior Brand Manager - there are two main brands - Nutridrink and Cubitan
- Connect with Sales and  Medical on marketing activity development
- Analyse net sales and prepare improvement proposal to Senior Brand Manager
- Work with Sales and go into the field to strengthen your understandings of sales
- Work with Supply Chain Manager  to help in good brand forecasts

You are the right candidate if you match the following profile:
- 1-2 year experience in Product/Brand Marketing
- University Degree in Marketing or Medical Degree
- Advanced user of MS Office
- Fluent in English and Slovak
- You are a proactive team player
- You are willing to take ownership and have strong sense of responsibility
- You thrive in a fast-paced environment and you are open to new challenges

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

NUTRICIA
Sme tu preto, aby sme pomáhali deťom v ich zdravom vývoji a zvyšovali kvalitu života chorým ľuďom. Už viac ako sto rokov preto vyvíjame a vyrábame dojčenskú a enterálnu klinickú výživu.

Nutricia je veľká nadnárodná spoločnosť a patrí do koncernu Danone.Tešíme sa zázemiu veľkej korporácie a pritom u nás panuje veľmi priateľská až rodinná atmosféra.

Hľadáme kolegu / kolegyňu, ktorý (á) sa nebojí osobnej zodpovednosti, dokáže tvrdo pracovať pre zmysluplnú vec a vie budovať dobré vzťahy s ľuďmi okolo seba.

Počet zamestnancov

25-49 zamestnancov
ID: 3571655  Dátum zverejnenia: 7.1.2019  Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: 1500 EUR + bonus a další benefity