Starší výskumný pracovník/ staršia výskumná pracovníčka

Národná banka Slovenska

Bratislava, Slovensko (Pozícia umožňuje občasnú prácu z domu)
Termín nástupu
dohodou
Mzdové podmienky (brutto)
od 2700 €

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

Charakteristika práce:
Samostatné riešenie výskumných projektov v jednej alebo viacerých z nasledovných oblastí: oblasť klimatických rizík, finančnej stability, ekonomického modelovania, fiškálnej a menovej politiky, reálnej ekonomiky, trhu práce, makroekonómie s pravidelnou publikačnou činnosťou. Hodnotenie a vypracovávanie analýz a odporúčaní v oblasti hospodárskej politiky.

Popis rozhodujúcich činností na pracovnom mieste:
• Vypracováva výskumné štúdie a analýzy v jednej alebo viacerých z nasledovných oblastí: dopadu klimatických rizík a politík na ich zmiernenie na finančný sektor, cenovej stability a inflácie, finančnej stability a makroprudenciálnych politík, menovej a fiškálnej politiky a ich vzťahov, reálnej ekonomiky, fungovania menovej únie, finančnej situácie domácností, trhu práce, štrukturálnej politiky, medzinárodných súvislostí vývoja slovenskej ekonomiky, reálnej a nominálnej konvergencie a konkurencieschopnosti SR, ekonomického a ekonometrického modelovania.
• Vypracováva analýzy stability a udržateľnosti celkového ekonomického vývoja v SR vrátane vypracovávania návrhov politík na predchádzanie a minimalizáciu rizík.
• Pravidelne prezentuje a publikuje výsledky svojej výskumnej činnosti.
• Koordinuje realizáciu pravidelných odborných seminárov v odbore.
• Vypracováva stanoviská a podklady na rokovania guvernéra, viceguvernéra a výkonného riaditeľa v ECB, EK, MMF, OECD, Svetovej banke a vláde SR.
• Poskytuje odborné poradenstvo a spoluprácu odborným útvarom NBS.
• Zastupuje NBS v pracovných výboroch v ECB a iných organizáciách

Základná zložka mzdy:od 2700 €

Konkrétna výška mzdy bude závisieť od dosiahnutého vzdelania, doterajších pracovných skúseností a odborných vedomostí vybraného kandidáta.
Ponúkame najmä tieto benefity:
• pružný pracovný čas
• príležitostná práca z domu
• týždeň dovolenky nad rámec Zákonníka práce
• 5 dní plateného pracovného voľna
• možnosť získať štvrťročné odmeny za výsledky práce
• príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie
• profesijný a odborný rozvoj
• vlastná odborná knižnica

Doplňujúce informácie:
Odbor výskumu hľadá experta na výskum v oblasti klimatických rizík. Uchádzač by mal mať široké odborné znalosti v oblasti klimatických rizík, politík na zmiernenie týchto rizík a ich dopad na reálnu ekonomiku a finančnú stabilitu. Expert by mal mať takisto odborné znalosti v oblasti moderných metód ekonomického a ekonometrického modelovania a štatistiky. Znalosť práce s časovými radmi aj mikro údajmi vítaná. Možná participácia v medzinárodných pracovných skupinách, spolupráca s expertmi v medzinárodných inštitúciách a centrálnych bankách, využitie analýz na tvorbu hospodárskej politiky na Slovensku, aktívne využitie anglického jazyka.

Zaujalo Vás toto miesto a chcete sa prihlásiť? Prosím kliknite nižšie na „Poslať spoločnosti životopis“ a budete presmerovaný priamo do nášho systému, kde vyplníte prihlasovací formulár. Termín na prihlásenie je najneskôr do 11.6.2023.

Bližšie informácie o podmienkach spracúvania osobných údajov nájdete na: https://www.nbs.sk/sk/ochrana-osobnych-udajov.

Pracovné miesto je prístupné bez ohľadu na pohlavie.

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské II. stupňa

Vzdelanie v odbore

ekonomické, matematické, spoločenskovedné, prírodovedné

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Počet rokov praxe

4

Kvalifikačný profil:
• vzdelanie: vysokoškolské 2. stupňa je požadované, postgraduálne štúdium PhD. je preferované
• zameranie: ekonomické, matematické, spoločenské vedy, prírodné vedy
• relevantná prax v odbore: najmenej 4 roky

Odborný profil:
• aktívna znalosť anglického jazyka vrátane odbornej terminológie
• IT zručnosti: MS Word; MS Excel; MS PowerPoint; Outlook; Internet – používateľská úroveň, Ekonometrický softvér (Eviews, Stata, R a/alebo Matlab), štatistický softvér – odborná úroveň
• prehľad v oblasti klimatických rizík a politík na ich zmiernenie
• expertná znalosť ekonómie
• znalosť finančnej, menovej, medzinárodnej ekonómie a ekonomického modelovania
• znalosť formálnych matematických a štatistických metód
• ekonometria
• prehľad v ekonomike SR, EÚ a sveta
• analytické zručnosti
• výskumné zručnosti
• zručnosť tvoriť písomné dokumenty
• odborná publikačná činnosť vo vedeckých časopisoch

Profil sociálnych a osobnostných kompetencií:
• komunikačné zručnosti
• tímová spolupráca
• prezentačné zručnosti
• komplexné a koncepčné myslenie
• organizačné a koordinačné schopnosti
• inovatívnosť a kreativita
• spoľahlivosť a zodpovednosť

Národná banka Slovenska (NBS) je nezávislou centrálnou bankou Slovenskej republiky. Vznikla 1. januára 1993 na základe zákona NR SR č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska, ktorý určuje jej postavenie, funkcie a úlohy. Národná banka Slovenska je nezávislou inštitúciou, ktorej základnou funkciou je udržiavanie cenovej stability.
Od 1. januára 2009 je súčasťou Eurosystému. V spolupráci s Európskou centrálnou bankou a spolu s ostatnými centrálnymi bankami krajín eurozóny zabezpečuje stabilný menový vývoj a hospodársky rast v eurozóne. Medzi dôležité úlohy centrálnej banky patrí dohľad nad finančným trhom.

Počet zamestnancov

1000 a viac zamestnancov
ID: 4577183  Dátum zverejnenia: 12.5.2023  Pracovná ponuka je prevzatá z inej stránky alebo zdroja. Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: od 2700 €