Hlavný štátny radca

Ministerstvo spravodlivosti SR

Miesto práce
Račianska 71, Bratislava
Termín nástupu
Dohodou
1 178,5 EUR/mesiac- základná zložka mzdy: ôsma platová trieda v zmysle zákona č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov, štátnemu zamestnancovi je možné priznať osobný príplatok za kvalitné plnenie služobných úloh

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

Organizačný útvar
Odbor dohľadu nad súdnictvom

Odbor štátnej služby
2.06 - Justícia

Obsadzované štátnozamestnanecké miesto vo funkcii
hlavný štátny radca

Druh štátnej služby
dočasná štátna služba na voľné štátnozamestnanecké miesto odborníka, ktorý je dočasne potrebný na plnenie úloh štátnej služby

Najnáročnejšia činnosť
- tvorba stratégie a štátnej politiky vo vymedzenej oblasti na úrovni ministerstva
- koncepčná a koordinačná činnosť v oblasti štátnej služby na úrovni ministerstva
- koordinovanie celoštátneho alebo medzištátneho systému s najširšími vonkajšími a vnútornými väzbami na ďalšie systémy rôznych odborov a smerov s dôsledkami na rozhodnutia s celoštátnym a medzinárodným dosahom na úrovni ministerstva

Bližšie určená najnáročnejšia činnosť
Všetky uvedené činnosti sú vykonávané v súlade s národným projektom:
- podieľanie sa na legislatívnych úpravách v oblasti dohľadu nad súdnictvom a posudzovaní návrhov vnútrorezortných právnych predpisov a aktov riadenia ministerstva pripravovaných jednotlivými organizačnými útvarmi v súvislosti s vykonaným auditom súdnej moci ako aj s optimalizáciou procesov
- vypracúvanie podkladov, stanovísk a informácií pre vedenie v súvislosti s prerokúvaním legislatívnych návrhov k optimalizácii súdnictva
- koordinačná činnosť na úrovni ministerstva pre potreby optimalizácie procesov na ministerstvo spravodlivosti, vypracúvanie právnych stanovísk k jednotlivým opatreniam a odporúčaniam a príprava podkladov k riešeniu úloh v rezorte justície
- vyjadrovanie sa k príprave rozhodnutí a postupov v jednotlivých oblastiach vyplývajúcich z kompetencií ministerstva spravodlivosti na úrovni ministerstva s dôsledkami na rozhodnutia s celoštátnym dosahom
- spolupráca pri zostavovaní návrhu odporúčaní ako aj pri spracovaní súdnej mapy
konzultácie k dopadom jednotlivých odporúčaní k zostavení súdnej mapy a ako aj k očakávaným výsledkom, spolupráca pri analyzovaní možných prekážok, rizík a ich príčinách, s návrhom opatrení k ich riešeniam
- spracovanie podkladov, právnych analýz a stanovísk k optimálnejšiemu rozdeleniu nápadu a k zjednodušeniu kauzálnej príslušnosti
- spracovanie podkladov, právnych analýz a stanovísk k reštančným veciam na súdoch
- spracovanie podkladov, právnych analýz a stanovísk v súdnych konaniach, v ktorých Ústavný súd Slovenskej republiky konštatoval porušenie základného práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov
- analýza príčin prieťahov v súdnych konaniach a príprava podkladov v súvislosti s vyvodzovaním subjektívnej zodpovednosti za takto vzniknuté prieťahy
- vypracovávanie právnych stanovísk a príprava podkladov k riešeniu úloh v rezorte justície
- vyjadrovanie sa k príprave rozhodnutí a postupov v jednotlivých oblastiach vyplývajúcich z kompetencií Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky na úrovni ministerstva s dôsledkami na rozhodnutia s celoštátnym dosahom
- vypracovávanie odborných podkladových materiálov pre prípravu jednotlivých odporúčaní spadajúcich pod kompetenciu organizačného útvaru, spracovanie podkladov o súčasne platných interných právnych predpisoch v rámci rezortu spravodlivosti, príprava podkladov v súvislosti so spracovaním súdnej mapy a s Akčným plánom implementácie nových opatrení potrebných pre reformu štruktúry (špecializáciu súdnictva) a optimalizáciu procesov v súdnictve
- dohľad nad strategickým smerovaním implementácie jednotlivých krokov Akčného plánu implementácie nových opatrení na súdoch

- pružný pracovný čas (nástup do práce medzi 07:00 až 09:00 hod.), ustanovený pracovný čas je 37 a pol hodiny týždenne
- 5 dní dovolenky nad rámec zákona v súlade s vyššou kolektívnou zmluvou
- štátny zamestnanec má počas prvých 10 dní dočasnej PN v kalendárnom roku nárok na príplatok k náhrade príjmu pri dočasnej PN
- príspevok do DDS
- Multisport karta
- profesijný a odborný rozvoj

Zoznam právnych predpisov, prípadne okruh oblastí, ktorých znalosť bude u uchádzačov overovaná v rámci výberového konania:

- Občianske právo
- Trestné právo,
- Zákon č. 385/2000 Z.z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon č. 757/2004 Z.z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon č. 9/2010 Z.z. o sťažnostiach

Overenie požadovaných odborných vedomostí a schopností uchádzačov bude aj formou prípadovej štúdie.

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské II. stupňa

Vzdelanie v odbore

právo

Ministerstvo spravodlivosti SR je ústredným orgánom štátnej správy pre súdy a väzenstvo. V rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom vykonáva správu súdov v oblasti personálnej, finančnej, organizačnej a ekonomickej, a plní ďalšie úlohy podľa zákona.
ID: 4041734  Dátum zverejnenia: 4.3.2021  Základná zložka mzdy (brutto): 1 178,5 EUR/mesiac