Reagujte bez životopisu

Software Engineer COBOL/RPG

MetLife Europe d.a.c., pobočka poisťovne z iného členského štátu

Místo práce
Purkyňova 2121, Nové Město, Česko
plný úvazek
Mzdové podmínky (brutto)
3 000 EUR/měsíc

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Role Value Proposition:

Responsible for front to back-end development within a defined system independently, possessing a complete technology stack, process capabilities, and agile modern ways of working. Design, develop and implement solutions, based on a set of standards and processes which establish consistency across the enterprise data, reduce risk, and promote efficiencies in support of the organization’s goals and objectives.

Key Responsibilities:

  • Assists in the creation of architectural specifications, ensuring feasibility, functionality, and integration with existing systems/platforms in a limited capacity.
  • Participate in the collection and documentation of user requirements as well as the development of user stories and estimates.
  • Participates in technical design, development, implementation and maintenance of application systems. Responsible for front or backend development, with an understanding of both.
  • Participate in peer reviews of solution designs and related code.
  • Participates in the investigation and resolution of production management incidents, problems, and service requests.
  • Supports production applications/platforms.
  • Identifies innovative solutions to technical challenges.

Required:

  • BA/BS in Comp Science/IS/Engineering
  • Typical 2+ years' experience (total)
  • Proficiency with COBOL, RPG, JAVA, AS400
  • Proficiency with various database technologies and solutions, including both SQL and NoSQL.
  • Ability to work with applicable collaboration tools that drive an end to end delivery of product through persistent teams.

Essential Business Experience and Technical Skills:

  • Highly analytical, methodical with excellent attention to detail.
  • Long-term vision, experimentation mentality
  • Ability to think strategically, assess business risk and apply creative problem-solving skills

Preferred:

  • Proficiency also with any other technologies like .NET custom development using C# and ASP.NET MVC, web language such as JavaScript, Typescript, PHP, modern web framework such as Node.js, AngularJS or VueJS.
  • Agile certifications: SAFe Certifications (SSM, SP) & Scrum Certifications

We offer:

  • friendly team of professionals who are always willing to help and support each other
  • workplace in the centre of Prague on Národní třída in the new offices of OC Quadrio
  • flexible working hours with the possibility of working partially from home
  • company benefits, e.g. meal allowance, 5 weeks of holiday, transport allowance, life insurance, AJ courses, etc.

Zaměstnanecké výhody, benefity

Možnost si napracovat hodiny
Vzdělávací kurzy, školení
Práce převážně z domova
Individuální rozvržení pracovní doby
Firemní akce
Dovolená 5 týdnů
Zdravotní volno/sickdays
Příspěvek na dopravu
Příspěvek na vzdělání
Flexibilní začátek/konec pracovní doby
Příspěvek na penzijní/životní připojištění
Vlastní organizace náplně práce

Požadavky na zaměstnance

vysokoškolské II. stupně

Jazykové znalosti

Český jazyk - Pokročilý (C1) a Anglický jazyk - Pokročilý (C1)

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Poisťovňa MetLife, úspešne pôsobí na slovenskom poistnom trhu už od roku 1995. Poisťovňa ponúka široké spektrum produktov životného a úrazového poistenia a tradične sa prezentuje stabilnými hospodárskymi výsledkami. MetLife Inc. je globálnym lídrom v poskytovaní poistenia, dôchodkového zabezpečenia a poistných produktov pre zamestnancov. Svoje služby poskytuje 90 miliónom klientov vo viac ako 60 krajinách sveta a má vedúce postavenie v Japonsku, Latinskej Amerike, Ázii, Európe a na Strednom východe.

V MetLife podporujeme rovnaké príležitosti so zámerom prilákať, udržať a maximalizovať výkon rozmanitej a inkluzívnej pracovnej sily. Politikou spoločnosti MetLife je zabezpečiť rovnaké pracovné príležitosti bez diskriminácie alebo obťažovania na základe rasy, farby pleti, náboženstva, pohlavia (vrátane tehotenstva alebo s ním súvisiacich zdravotných problémov), sexuálnej orientácie, rodovej identity alebo prejavu, veku, zdravotného postihnutia, národnosti, manželského alebo civilného partnerstva, genetických informácii, občianstva alebo akejkoľvek inej charakteristiky podľa práva. Snažíme sa hľadať tých najlepších kandidátov na všetky pozície a rozmanitá škála uchádzačov rozšíri rad našich zamestnancov tak, aby sme to dosiahli.

Počet zaměstnanců

150-199 zaměstnanců
ID: 4547294  Dátum zverejnenia: 28.3.2023  Pracovná ponuka je prevzatá z inej stránky alebo zdroja. Základná zložka mzdy (brutto): 3 000 EUR/měsíc