Referent odboru výstavby a životného prostredia (zastupovanie počas materskej a rodičovskej dovolenky)

Mesto Dolný Kubín – mestský úrad

Hviezdoslavovo námestie 1651/2, Žilinský kraj, okres Dolný Kubín

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

A) Na úseku ochrany a tvorby životného prostredia najmä:
 sústreďuje a uplatňuje iniciatívu občanov pri vytváraní zdravých životných podmienok v meste,
 predkladá návrhy, podnety a požiadavky iným príslušným orgánom na vykonanie opatrení v prípadoch, ak dochádza k vzniku nebezpečenstva a ohrozenia životného prostredia v meste,
 zúčastňuje sa na rokovaniach, ktorých výsledok môže mať dopad na tvorbu a ochranu životného prostredia v meste,
 dbá o zachovanie prírodných hodnôt na území mesta,
 stará sa o ochranu všetkých zložiek životného prostredia v meste (pôda, voda, vzduch a les),
 zabezpečuje spracovanie a aktualizáciu dokumentu miestneho územného systému ekologickej stability,
 spolupracuje s orgánmi štátnej správy, ako aj ďalšími odbornými organizáciami ochrany prírody, ovzdušia a vôd,
 dbá na dodržiavanie záujmov ŽP pri tvorbe územného plánu a investičnej výstavbe,
 tvorba koncepcie regionálneho rozvoja vo vymedzenej oblasti na úrovni obce.
 samostatná analytická, rozhodovacia, kontrolná a koordinačná činnosť v oblasti ochrany prírodného prostredia.

B) Na úseku ochrany ovzdušia najmä:
 vypracúva rozhodnutia o výške poplatku za znečistenie ovzdušia malými zdrojmi na území mesta,
 kontroluje dodržiavanie povinnosti prevádzkovateľov malých zdrojov znečisťovateľov ovzdušia podľa zákona o ovzduší
 vypracúva súhlas na vykonávanie činnosti v súlade so zákonom o ovzduší,
 vypracúva súhlas na povoľovanie stavieb malých zdrojov znečistenia ovzdušia, ich zmien a na ich užívanie,
 vypracúva súhlas na zmeny používaných palív a surovín, na zmeny technologických zariadení malých zdrojov a na ich zmeny užívania,
 ukladá prevádzkovateľom malých zdrojov znečisťovateľov ovzdušia pokuty,
 určuje rozsah a požiadavky vedenia prevádzkovej evidencie malých zdrojov znečisťovania ovzdušia,
 spracúva a v prípade potreby aktualizuje VZN mesta týkajúce sa problematiky znečisťovania ovzdušia.

C) Na úseku ochrany drevín najmä:
 vykonáva hodnotiacu a rozhodovaciu činnosť v agende vzťahujúcej sa na problematiku ochrany drevín,
 ukladá vlastníkovi (správcovi, nájomcovi) pozemku, na ktorom drevina rastie, vykonať nevyhnutné opatrenia na jej ozdravenie alebo rozhodnúť o jej vyrúbaní,
 dáva súhlas na umiestnenie a druhové zloženie drevín pred výsadbou na verejných priestranstvách a vo voľnej krajine s výnimkou lesa a plôch s poľnohospodárskymi kultúrami a plodinami,
 vypracúva súhlas na výrub stromov a krovitých porastov,
 prijíma oznámenia o výrube drevín, ak hrozí bezprostredné ohrozenie zdravia alebo života človeka alebo značná škoda majetku,
 označuje dreviny určené na výrub,
 prijíma oznámenia o výrube, ak oprávnenie alebo povinnosť vyplýva z osobitých predpisov,
 spolupracuje s organizáciami ochrany prírody,
 zabezpečuje spracovanie a aktualizáciu dokumentu starostlivosti o dreviny,
 vedie evidenciu pozemkov vhodných na náhradnú výsadbu, ktorých zaradenie do evidencie vopred prerokováva s ich vlastníkmi,
 kontroluje dodržiavanie povinností vlastníka, resp. správcu verejnej zelene,
 vykonáva štátny dozor nad ustanovením zákona, všeobecne záväzných právnych predpisov vydaných na jeho vykonanie ako aj nad dodržiavaním rozhodnutí vydaných obcou na úseku ochrany prírody a krajiny,
 ukladá opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov,
 vedie konania a vypracúva rozhodnutia.

D) Na úseku štátnej vodnej správy najmä:
 vypracúva povolenia na odber povrchových vôd a podzemných vôd a ich iné užívanie na potreby jednotlivých občanov (domácností), uskutočnenie, zmenu a odstránenie vodných stavieb, ktoré súvisia s týmto odberom,
 vypracúva povolenia vodnej stavby, ktorú je príslušné povoľovať mesto, ako aj v ostatných vodohospodárskych veciach týkajúcich sa tejto vodnej stavby,
 vyjadruje sa k pochybnostiam o určenie hranice pobrežného pozemku pri drobných vodných tokoch,
 ukladá opatrenia na odstránenie škodlivého stavu pri poškodení verejnej kanalizácie alebo verejného vodovodu, prípadne pri ohrození ich prevádzky, ak tieto opatrenia nevyžadujú povolenie,
 vyjadruje sa k vodnej stavbe v prípadoch, v ktorých je príslušná vydať povolenie, a vyjadrenie k stavbe rodinného domu, k stavbe na individuálnu rekreáciu a na domové žumpy,
 vedie evidenciu o vodách,
 vykonáva štátny vodoochranný dozor v rámci svojej pôsobnosti a ukladá opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov,
 prejednáva priestupky na úseku ochrany vôd, vodných tokov a vodných stavieb,
 pripravuje vyjadrenia k realizácií stavieb na úseku vodného hospodárstva,
 spracúva a v prípade potreby aktualizuje VZN mesta týkajúce sa problematiky užívania povrchových vôd na drobných vodných tokoch a iných vodných útvaroch a určenia inundačných území na drobných vodných tokoch.

E) Na úseku štátnej správy odpadového hospodárstva najmä:
 prejednáva priestupky a ukladá pokuty,
 poskytuje držiteľovi odpadu informácie o umiestnení a činnosti zariadení na nakladanie s odpadmi na území mesta.

F) Na úseku ŠFRB najmä:
 podávať informácie fyzickým a právnickým osobám o možnostiach podpory zo ŠFRB,
 preberať a posudzovať predložené žiadosti o poskytnutie podpory zo ŠFRB,
 overovať úplnosť náležitostí predložených žiadostí o poskytnutie podpory zo ŠFRB, posudzovať splnenie podmienok k žiadosti o poskytnutie podpory zo ŠFRB a vypracovávať príslušné formuláre,
 viesť evidenciu žiadostí o poskytnutie podpory zo ŠFRB,
 viesť evidenciu uzavretých zmlúv so ŠFRB a žiadostí vrátených žiadateľom zo ŠFRB,
 spolupracovať s MDVaRR SR, ŠFRB, stavebným úradom pri činnosti vyplývajúcej s realizácie štátnej bytovej politiky najmä pri uplatňovaní úverovej politiky v oblasti bývania,
 poskytovať komplexnú metodickú pomoc a komplexné informácie týkajúce sa ŠFRB,
 spolupracovať s obcami za účelom koordinácie podávania žiadostí o podporu zo ŠFRB a žiadostí o dotáciu z MDVaRR SR pre výstavbu obecných nájomných bytov resp. pre budovanie technickej infraštruktúry,
 na základe doporučenia ŠFRB overovať vybrané kópie písomností predkladané žiadateľmi o podporu zo ŠFRB resp. dlžníkmi ŠFRB, na ktoré postačuje overenie pracovníkom overujúceho žiadosti o podporu,
 pri príprave územnoplánovacej dokumentácie poskytovať obciam okresu poradenskú pomoc ohľadom možností rozvoja bývania,
 monitorovať záujem fyzických a právnických osôb o jednotlivé účely podpory zo ŠFRB.

Informácie o výberovom konaní

Zoznam požadovaných dokladov:
a) žiadosť o zaradenie do výberového konania
b) doklad o nadobudnutí vysokoškolského vzdelania II. stupňa
c) životopis s uvedením e-mailového a telefonického kontaktu
d) aktuálny výpis z registra trestov nie starší ako tri mesiace
e) čestné vyhlásenie o tom, že:
1. všetky údaje uvádzané v žiadosti, doklade o dosiahnutom vysokoškolskom vzdelaní II. stupňa a v životopise sú pravdivé;
2. uchádzač je zdravotne spôsobilý na vykonávanie činností spojených s pracovným miestom;
3. uchádzač je spôsobilý na právne úkony v plnom rozsahu;
4. uchádzač ovláda štátny jazyk SR (slovenský jazyk);
5. uchádzač súhlasí so spracovávaním svojich osobných údajov pre účely výberového konania podľa zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov.

Písomnú podpísanú a datovanú žiadosť s požadovanými dokladmi je potrebné zaslať v zalepenej obálke označenej „Výberové konanie – referent odboru výstavby a životného prostredia“ poštou do 27.12.2017 (vrátane) na adresu vyhlasovateľa: Mesto Dolný Kubín, Hviezdoslavovo námestie 1651/2, 026 01 Dolný Kubín alebo priamo do podateľne Mestského úradu Dolný Kubín (rozhodujúci je dátum fyzického doručenia vyhlasovateľovi, nie dátum podania na poštovú prepravu).

O mieste, termíne a spôsobe výberového konania budú uchádzači spĺňajúci kvalifikačné predpoklady informovaní e-mailom alebo telefonicky.

Kontaktná osoba:
JUDr. Jaroslava Krivdová, +421 43 / 5814 429, [email protected]

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské II. stupňa

Vzdelanie v odbore

Životné prostredie / Ekológia a environmentalistika / Prírodné vedy

Vodičský preukaz

B

Microsoft Word – pokročilý – výhodou
Microsoft Excel – pokročilý – výhodou
Microsoft Outlook – pokročilý – výhodou
Internet – pokročilý – výhodou

- všeobecne záväzné právne predpisy z oblasti územnej samosprávy
- zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov
- zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny
- vyhláška Ministerstva životného prostredia SR č. 24/2003 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny
- zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon)
- zákon č. 137/2010 Z. z. o ovzduší
- zákon č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie v znení neskorších predpisov a súvisiace všeobecne záväzné právne predpisy
- zákon č. 150/2013 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania
- vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 284/2013 Z. z. o podrobnostiach o výške poskytovanej podpory zo Štátneho fondu rozvoja bývania, o všeobecných podmienkach poskytnutia podpory a o obsahu žiadosti
- právne záväzné akty Európskej únie na úseku ochrany životného prostredia

Jazykové znalosti:
slovenský jazyk – materinský jazyk
znalosť cudzích jazykov – výhodou
Prax najmenej 2 roky – výhodou
Predpokladaný termín vzniku pracovného pomeru:
01.02.2018 (zastupovanie počas materskej a rodičovskej dovolenky)

oficiálne stránky mesta Dolný Kubín
ID: 3262477  Dátum zverejnenia: 6.12.2017