Product Support Team Leader (onsite or remote)

Lugera & Maklér spol.s r.o.

Miesto práce
Bratislava
Termín nástupu
asap
Mzdové podmienky (brutto)
2 900 EUR/mesiacfrom 2900€ gross (final salary depends on experience and skills)

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

- leads a regional team providing Level 2 support for the O365 Products around the world
- leads a team that receives and resolves incidents, service requests from end users either via the Level 1 services desk or via other contact channels
- delivers the required service in line with all documented service levels and other quality measures, using continuous service improvement methodologies to seek to improve the services at all times
- maintains and improves overall Office 365 Product performance for Business users
- reduction in incident volumes, and in particular High Severity incidents
- identify, solution and implement root cause fixes to production problems
- execute service requests and design and implement automated solutions
- provide advice and guidance to end users to enable them to use the O365 Products affectively and thereby to maximise their productivity
- ensure data integrity and security at all times
- maintain Office365 service stability
- ITIL fundamentals are applied to all relevant processes including Incident and Change Management
- providing Office 365 product and technical advice, acting as a Subject Matter Expert.
- leading and contributing to the shaping of technical standards and guidelines.

- sick days
- flexible working time and home office
- finacial bonuses
- compensation for salary loss during sick leave
- comapny events
- professional growth, trainings
- cafeteria

Hlavná oblasť pôsobenia klienta

Informačné technológie

Požiadavky na zamestnanca

stredoškolské s maturitou
vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

- strong broad understanding of the Microsoft O365 Product suite and environment
- previous experience working with O365 Products including 1-2 years in an end user support leadership capacity.
- strong technical knowledge and understanding of Office 365 Products including Teams, Exchange, Sharepoint and Onedrive
- working knowledge of other O365 Products also required eg Flow, Stream, Sway, Forms, Whiteboard, Delve, To-Do etc..
- working knowledge of Powershell scripting, Active directory and Azure
- experience with Microsoft Windows operating system environment
- good working knowledge of ITIL methodologies
- experience working with ServiceNow or similar service management platform is plus
- strong leadership qualities, able to act as a role model and manage collective delivery to agreed corporate objectives
- self-starter, committed to meeting and exceeding individual and team measures and targets
- good time management and strong written and verbal communication skills
- customer service focus
- excellent written and verbal English language

Lugera je jednou z najväčších personálno-poradenských spoločností na Slovensku. Od založenia v r. 1996 v Trenčíne sme otvorili 4 pobočky na Slovensku (TN, BA, NR, KE) a pôsobenie sme rozšírili aj do zahraničia - do Českej republiky, Poľska, Holandska, Rumunska, Arménska a na Ukrajinu.

Uchádzačom o zamestnanie pomáhame s uplatnením na trhu práce bezplatne. Ponúkame možnosť registrácie životopisu v databáze, poskytujeme poradenstvo, zasielanie aktuálnych pracovných pozícií podľa zadaných kritérií a ďalšie služby.

Na osobných stretnutiach kandidátov dôkladne pripravíme na stretnutia s klientmi, informujeme ich o aktuálnej situácii na trhu práce v súvislosti s ich profilom a možnosťami uplatnenia. Samozrejmosťou je konštruktívna spätná väzba na priebeh pohovoru a poradenstvo kandidátovi.

V súčasnosti máme za sebou stovky veľkých i menších projektov pre zahraničných investorov, rovnako ako domáce slovenské spoločnosti a tisícky obsadených pracovných miest. Využite aj vy naše skúsenosti a jedinečné znalosti o trhu práce na Slovensku aj v zahraničí.

Spoločnosť je držiteľ povolenia na sprostredkovanie práce.

Počet zamestnancov

50-99 zamestnancov

Štúrova 27
040 01 Košice

Kontakt

Kontaktná osoba: Veronika Ducková
Tel.: +421905664472
E-mail: poslať životopis
ID: 4067981  Dátum zverejnenia: 23.4.2021  Pracovná ponuka je prevzatá z inej stránky alebo zdroja. Základná zložka mzdy (brutto): 2 900 EUR/mesiac