Sales representative – electric mobility

innogy Slovensko s.r.o.

Miesto práce
Košice

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

We offer interesting job with agenda:

• Sales of charging solutions and customer care (pre-sales - price proposals, technical and commercial consultations, replying to incoming request of potential customers, sales and contracting, post-sales revisions and protocols administration).
• Technical and commercial support to B2B salesforce .
• Coordination of external installation suppliers, securing their latest knowhow on new products (trainings).
• Access and operation of charging stations' back-end system, issuing monthly reports for existing eOperate customers.
• Preparation and administration of product documentation (installation and operation manuals).
• Support to development manager for new products’ implementation in the mobility area.
• Provides support to expert units for external sales presentation (website, leaflets, social media).
• Interface to innogy for supply & operational processes.

Our expectations on succesfull candidate:

Qualifications:

- University degree – economical or technical - a must
- Experience with a similar position at least 2 years – an advantage
- Experience with utilities business – an advantage
- Orientation/understanding of technical issues related to mobility (especially but not only electric cars and charging infrastructure) – an advantage
- Slovak/Czech & English fluent – a must, German active – an advantage

PC skills:

- Power Point, Word, Excel, Outlook, Internet – advanced – a must

Soft competencies:
- Sales competences
- Pro-active approach
- Goal orientation
- Flexible
- Ability to work in a team as well as on individual tasks
- Creative

Technical info for you:

Please, submit your CVs together with the motivation letter until 22.1.2018.

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské II. stupňa

Spoločnosť innogy Slovensko s.r.o. pôsobí na slovenskom trhu od roku 2008(do 30.9.2016 pod názvom RWE Gas Slovensko, s.r.o.). Sme dodávateľom zemného plynu a energetických riešení, ktorému na Slovensku verí už viac ako 4 000 zákazníkov z radov firiem a organizácií a viac ako 100 000 domácností.

Okrem dodávky plynu a súvisiacich služieb neustále vyvíjame inovatívne produkty a riešenia, ktoré našim zákazníkom pomáhajú ušetriť financie, zvyšujú bezpečnosť ich majetku, zdravia a starajú sa o ich osobné pohodlie.

Viac informácií o našej spoločnosti nájdeš na www.innogy.sk

O spoločnosti innogy Solutions

Spoločnosť innogy Solutions s.r.o. prináša inovatívne energetické riešenia, ktoré pomáhajú zefektívňovať prevádzky zákazníkov a v konečnom dôsledku šetriť ich finančné prostriedky. Našou ambíciou je stať sa významným hráčom v oblasti zabezpečovania plynulého chodu technických zariadení budov a poskytovateľom garantovaných energetických služieb.

Viac informácií o nás nájdeš na www.ciat.sk
ID: 3287093  Dátum zverejnenia: 15.1.2018  Pracovná ponuka je prevzatá z inej stránky alebo zdroja.