Finančný analytik - ponúkame skvelé pracovné podmienky a rýchly kariérny rast

Immocap, a.s.

Mlynské nivy 55, Bratislava, Slovensko (Pozícia umožňuje občasnú prácu z domu)
Termín nástupu
June 2024
Mzdové podmienky (brutto)
1 600 EUR/mesiac

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

You will share the responsibility for the group’s financing which shall include detailed financial modelling of group’s existing and available financial instruments such as loans, bonds, hedging instruments, financial modelling of group’s debt portfolio, detailed and comprehensive evaluation of debt parameters. You will communicate directly with banks, bondholders, and other counterparties. You will prepare the group’s cash flow statements, and project financial parameters. You will assist with or arrange projects or group presentations for banks or investors. From the beginning you will be involved in the process of debt structuring, financial modelling, internal and external data management, and reporting.

  • An environment where you will have a direct and immediate impact on important decisions up to the top management level and the shareholders.
  • Flat organizational structure where entrepreneurial spirit and leadership are welcome and highly appreciated.
  • A fast-track career with top 3 real estate developer in Slovakia
  • Exposure to highly experienced and reputable professionals
  • Intense on the job professional training
  • Meritocratic environment and performance-based remuneration
  • Young and spirited colleagues, informal working environment

Požiadavky na zamestnanca

študent vysokej školy
vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa

Vzdelanie v odbore

finacne, economics

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Ostatné znalosti

Microsoft Excel - Pokročilý
Microsoft Word - Pokročilý
Microsoft PowerPoint - Pokročilý

Prax na pozícii/v oblasti

Beneficial

Pozícia je vhodná pre absolventa

Áno

What we expect:

• Good understanding of corporate finance principles

• Thorough grasp of discounted cash flow concept and financial evaluation of projects

• Understanding of financial instruments such as commercial loans, balance-sheet financing, bonds, hedging instruments

• Microsoft Excel, PowerPoint, and Word command on the expert level

• Problem solving skills, ability to discern patterns, work in uncertain environment and to joint seemingly unrelated matters, out-of-the-box thinking.

• Ability to make things from scratch, to come up with own creative proposals, high personal accountability approach. • Team spirit and information-sharing attitude

• A willingness to see things from different, even seemingly contradictory, perspectives.

• High personal integrity

• Ability to express own ideas, views, and outcomes clearly, briefly and convincingly.

• Proficiency in English What we appreciate:

• Previous working experience - a brief outline of your tasks and responsibilities or your own projects is welcome.

• Foreign studies or a similar experience abroad (welcome)

• Personal references, a recommendation letter

• Demonstration of your Excel skills or of any your own project you are proud of

• Extra-curricular activities

• Outstanding academic performance

• A good command of Slovak or any other language

Developerská spoločnosť IMMOCAP prispieva k rozvoju hlavného mesta Bratislava už 25 rokov. Vlajkovou loďou spoločnosti IMMOCAP je projekt novej vitálnej štvrte NOVÝ ISTROPOLIS, ktorý spája rezidenčnú a administratívnu funkciu s vytvorením kvalitných verejných priestorov a moderným kultúrno-spoločenským centrom v srdci zóny. Okrem čerstvo dokončeného administratívneho projektu LAKESIDE PARK 02 je vo výstavbe polyfunkčný objekt THE MILL, ktorý bude súčasťou vznikajúceho bulváru Mlynské Nivy. V súčasnosti má IMMOCAP v portfóliu viacero komerčných developerských projektov s ambíciou priniesť na trh v horizonte najbližších 5-tich rokov nové pracovné a rezidenčné priestory v rozlohe 150 000 m².
Spoločnosť IMMOCAP v minulosti priniesla tri biznis centrá v administratívnej zóne na Prievozskej a Plynárenskej ulici – Bratislava Business Center BBC III, IV a V a projekty spojené s revitalizáciou okolia Trnavského mýta. Míľnikom bolo oživenie areálu bývalých kúpeľov Centrál prvým „zeleným“ multifunkčným komplexom na Slovensku s ekologickým certifikátom LEED, za ktorý Immocap získal ocenenie Developer roka v prestížnej súťaži CIJ Awards Slovakia. Ďalším projektom v území bola obnova zanedbaného podchodu Trnavské mýto, v partnerstve s Hlavným mestom SR Bratislava.
Spoločnosť získala celý rad prestížnych ocenení doma i v zahraničí: Best overall development, Stavba roka, Visio 2020 (Cena magazínu Eurostav), Retail estate 2013 (Najlepší retail projekt & Najlepší projekt roka Europa Property).

Počet zamestnancov

25-49 zamestnancov

Kontakt

Kontaktná osoba: Mgr. Daniel Mäsiar
Tel.: +421915575763
E-mail: poslať životopis
ID: 4818143  Dátum zverejnenia: 29.4.2024  Základná zložka mzdy (brutto): 1 600 EUR/mesiac