Veterinary Field Support Representative

IDEXX Laboratories Slovakia s.r.o.

Místo práce
Slovenská republika (Práce vyžaduje cestování)
Druh pracovního poměru
plný úvazek
Termín nástupu
03.02.2019
Základní složka mzdy (brutto) a další odměny
1500

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Společnost IDEXX Laboratories s.r.o. hledá nového kolegu / kolegyni na pozici Field Support Representative pro Slovenskou republiku.
V rámci Vašich pracovních povinností budete komunikovat s našimi zákazníky, veterinárními lékaři. Budete s nimi úzce spolupracovat na maximálním využití našich diagnostických řešení a starat se o odbornou a technickou stránku věci. Pokud jste komunikativní, máte dobré prezentační dovednosti, máte blízko k technologiím a veterinárnímu prostředí, aktivně řídíte (průkaz B) a komunikujete v angličtine (psaná i mluvená forma), možná hledáme právě Vás. Hrubá mzda činí €1.500/měsíčně.

What will you be doing
In your capacity as Field Support Representative, you will be training and coaching our new and existing customers located in Slovakia. You will be providing medical and technical support related to Company product or service installation, training and/or troubleshooting. Installs products and services at customer locations, trains customers in their use and investigates and resolves any technical or other problems. You will closely partner with the local sales teams, to ensure customer satisfaction in the use and capability of our products (in-house diagnostic instruments, consumables) and services.

Who are we looking for
We are looking for a customer focused individual with a passion for training, coaching and working with people. Your professional experiences in a customer facing role is essential. Your excellent communication skills in Slovak and English will enable your success in this role. You should have communication skills, affinity to technologies and a deep understanding of various functions within the veterinary laboratory diagnostic departments, therefore your experience in the fields of laboratory or veterinary practice (Vet Technician, Vet Assistance, Veterinary Doctor) is a great advantage.

What skills and abilities you need to have
You should have technical skills to troubleshoot problems with Company products and services, including PC skills. Communication skills, both written and verbal, including presentation skills are also very important. Coordination, project management ability and relationship management skills, including ability to resolve difficult customer situations. Ability to adapt to varying customer situations and through the use of effective listening skills, understand and respond to the unique needs of each customer. Ability to travel internationally and to drive car for extended periods.

V případě zájmu prosím zašlete Váš strukturovaný životopis na e-mail: [email protected]

Zaměstnanecké výhody, benefity

Služební vůz (i pro soukromé účely), mobilní telefon, tablet, laptop, internet, pojištění, home office

Informace o náboru

Předpokládaný termín ukončení výběrového řízení

7.2.2019 (zbývá ještě 22 dnů)

Požadavky na zaměstnance

Pozici vyhovují uchazeči se vzděláním

středoškolské s maturitou
student vysoké školy
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně

Vzdělání v oboru

Veterinární

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2) a Slovenský jazyk - Expert (C2)

Řidičský průkaz

B

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Laboratorní a in-house diagnostika

Lazaretská 8
811 08 Bratislava

Kontakt

Kontaktní osoba: Jan Karlík
E-mail: poslat životopis
ID: 3572170   Dátum zverejnenia: 7.1.2019   Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny:   1500