Quality Manager

IDEAL Automotive Malacky, s. r. o.

Miesto práce
Priemyselná 6000, 901 01 Malacky
Termín nástupu
ASAP
4 200 - 4 700 EUR/mesiacThe final level of the basic salary depends on the experience of the selected candidate.

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

- To ensure that the QMS implementation, certification and maintaining are in accordance with IATF 16949 requirements and aligned with best practices from other company"s facilities;
- To ensure that all Customers" requirements are communicated and implemented through organizational QMS;
- To ensure that the company provides the products and services which are valued by Customers and meet or exceed all external and internal requirements and expectations;
- To ensure continuous improvement of products, service and processes, with the focus on Customer satisfaction, sustainability, defect prevention and variation reduction;
- To ensure the effective and efficient use of resources by careful planning and control of QA departmental objectives;
- To monitor and communicate agreed KPIs, with clear communication and escalation at early stages of any issues. Use KPI information to identify and implement improvement opportunities
- To take ownership for several Business process: Quality management system, Customer Satisfaction, Internal and External Audits, Control of Documented Information, Nonconformity and Corrective actions, Supplier Assurance

Summer and winter bonus
Quarterly bonuses
Employment relationship for an indefinite period
Professional training
Job security
The background of a stable company
The possibility of professional development
Company car for private purposes
Mobile phone and laptop

Zaujala Vás táto pracovná pozícia z našej ponuky? Pošlite nám svoj životopis.
V prípade veľkého počtu uchádzačov si vyhradzujeme právo kontaktovať iba vybraných uchádzačov. Váš životopis budeme evidovať v súlade so súhlasom na spracovanie osobných údajov po dobu jedného roka.

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Vzdelanie v odbore

technické, strojárske

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Pokročilý (C1) alebo Nemecký jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Ostatné znalosti

Microsoft Word - Pokročilý
Microsoft Excel - Pokročilý
Microsoft PowerPoint - Pokročilý

Vodičský preukaz

B

Prax na pozícii/v oblasti

3

- Technical University degree (or equivalent);
- Minimum three years working experience on Quality
Manager position in Automotive industry, under IATF
16949 requirements;
- Strong management skills with experience of
managing departmental budgets, resources, and
working to tight deadlines;
- The ability to communicate effectively with customers
and stakeholders;
- Knowledge of QMS (ISO 9001, IATF 16949)
requirements;
- Knowledge of Root Cause Analyses and Problem
solving techniques ;
- Strong organization and time management skills to
handle working on multiple projects at once;
- Good in English; German is a plus

Spoločnosť Ideal Automotive s.r.o. je medzinárodným systémovým dodávateľom a partnerom pre vývoj v oblasti automobilového priemyslu. Je špecialistom v oblasti obloženia batožinového priestoru. Vynikáme vysokou úrovňou kvality, odbornosti a flexibility. Na tomto sa podieľa viac ako 4000 zamestnancov v 16 pobočkách po celom svete. Najvyšším cieľom našich motivovaných zamestnancov je spokojnosť zákazníka.

Počet zamestnancov

250-499 zamestnancov

Kontakt

Kontaktná osoba: Ľubica Boškovičová
E-mail: poslať životopis
ID: 4763901  Dátum zverejnenia: 8.4.2024  Základná zložka mzdy (brutto): 4 200 EUR/mesiac