Chief Accountant

IDEAL Automotive Malacky, s. r. o.

Miesto práce
Priemyselná 6000, 901 01 Malacky
Termín nástupu
dohodou
3 800 - 4 500 EUR/mesiacThe final level of the basic salary depends on the experience of the selected candidate.

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

The tasks of the person employed in this position will include:
- keeping full accounting of the company in accordance with the applicable provisions of the Accounting Act and tax law,
- Preparation of reports and declarations (VAT, VAT-EU, CIT, PIT),
- Supervision of the correctness of tax settlements,
- preparation of annual financial statements, balance sheets, reports,
- cooperation with external institutions (i.e. audit firm, tax office, banks),
- representing the employer before the relevant offices and institutions,
- ongoing analysis and control of finances,
- ongoing control of costs and revenues, -
- timely and reliable preparation of financial statements and tax returns,

- an international and diverse work atmosphere
- an competitive base salary and a bonus system linked to the achievement of goals
- work in a knowledgeable, experienced and fun team
- Company car for private purposes
- Mobile phone and laptop

Prosíme uchádzačov aby nám svoje životopisy zasielali aj v nemeckom jazyku alebo v anglickom jazyku.
V prípade veľkého počtu uchádzačov si vyhradzujeme právo kontaktovať iba vybraných uchádzačov. Váš životopis budeme evidovať v súlade so súhlasom na spracovanie osobných údajov po dobu jedného roka.

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Vzdelanie v odbore

Ekonomické

Jazykové znalosti

Nemecký jazyk - Pokročilý (C1) alebo Anglický jazyk - Pokročilý (C1)

Ostatné znalosti

Podvojné účtovníctvo - Pokročilý
Microsoft Excel - Pokročilý
Microsoft Word - Pokročilý

Vodičský preukaz

B

Počet rokov praxe

3

- experience as a chief accountant in handling the full accounting of an enterprise (in a company engaged in manufacturing)
- experience in preparing financial statements and tax declarations in accordance with the applicable law on the activities of the company.
- higher education in the field of finance or accounting,
- very good theoretical and practical knowledge of the Accounting Act and current tax regulations,
- communicative knowledge of German or English - a necessary requirement
- fluent knowledge of accounting principles
- fluent knowledge of tax law (VAT, income tax)
- responsibility, conscientiousness, excellent organization of work

Spoločnosť Ideal Automotive s.r.o. je medzinárodným systémovým dodávateľom a partnerom pre vývoj v oblasti automobilového priemyslu. Je špecialistom v oblasti obloženia batožinového priestoru. Vynikáme vysokou úrovňou kvality, odbornosti a flexibility. Na tomto sa podieľa viac ako 4000 zamestnancov v 16 pobočkách po celom svete. Najvyšším cieľom našich motivovaných zamestnancov je spokojnosť zákazníka.

Počet zamestnancov

250-499 zamestnancov

Kontakt

Kontaktná osoba: Ľubica Boškovičová
E-mail: poslať životopis
ID: 4763806  Dátum zverejnenia: 10.4.2024  Základná zložka mzdy (brutto): 3 800 EUR/mesiac