Cash Collections with French

Hays Czech Republic, s.r.o.

Místo práce
Praha, Hlavní město Praha

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Your new company

Our Client, a leading international company from pharmaceutical sector is currently looking for SSC Cash Collections Specialist to its Invoice to Cash department with French.

Your new role

While working on this position, you will be responsible for processing different types of collections from customers, performing bank reconciliation, preparation of regular month end closing as well as creating various reports and statistics. The key responsibilities of the successful candidate may also include booking provisions for bad debt, conducting credit analysis on customers and solving customer issues and expectations.

What you'll need to succeed

A successful candidate will have B.Sc. in finance/ accounting/ business administration and up to 1 year of experience with AR or Customer service. Must be fluent in English and French. Good knowledge of MS Office and SAP system is also required. An international experience in SSC or a major company is desired. We are looking for dynamic, communicative person who has strong customer orientation and is able to work independently.

What you'll get in return

Our Client offers interesting and challenging job in international environment and possibility of work in foreign languages. Development opportunities as well as attractive salary and wide range of benefits are provided.

What you need to do now

If you're interested in this role, click 'apply now' to forward an up-to-date copy of your CV, or call us now.

If this job isn't quite right for you but you are looking for a new position, please contact us for a confidential discussion on your career.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Jiné neuvedené oblasti

Shared Service Centre

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2) a Francouzský jazyk - Středně pokročilý (B2)

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Hays je vůdčí globální společností v oboru vyhledávání specialistů a poskytování služeb v oblasti lidských zdrojů. Chceme, aby naši zákazníci (klienti i kandidáti) znali značku Hays a dostávalo se jim odpovídajících služeb a komunikace, ať je potřebují kdekoli a kdykoli. Po celém světě máme více než tři tisíce odborných konzultantů, kteří s úspěchem představují tisíce kvalitních kandidátů, aby mohli denně uspokojit nároky našich klientů.

O aktivitách a nabídce jednotlivých divizí se můžete více dozvědět na www.hays.cz.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.
ID: 3181641  Dátum zverejnenia: 16.10.2017