Web Developer

Global Customer Service Solution s.r.o.

Miesto práce
Dunajská Streda
Druh pracovného pomeru
plný úväzok, skrátený úväzok, na dohodu (brigády)
Termín nástupu
01.02.2019
Mzdové podmienky (brutto)
min 1500

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

We are building a team with the best and brightest technical talent.

Looking for an experienced full stack web developer to join our development team in our successful eCommerce company.

Candidates will be involved in developing specialized web apps and extensions including content management tools, web development framework components, order processing and internal-management tools, mobile commerce integrations, and 3rd-party system integrations.

You will be expected to support our eCommerce solution and develop innovative solutions for e-commerce websites, as well as assist in providing support for our infrastructure.

The candidate should have great communication, collaboration and solution capabilities and be required to utilize these skills on a daily basis.

Responsibilities:

Develop Shopify (eCommerce) apps, internal tools, and other custom developments.

Maintain and design an ever-growing infrastructure
Understand and support e-commerce data organization and relationships, including store catalogs (categories, products, attributes) and custom product configurators.

Implement best practices for responsive design and mobile friendly development
Work with common third-party API's (Google, AWS, etc...)
Experience with Agile development methodologies

Požiadavky na zamestnanca

nadstavbové/vyššie odborné vzdelanie
študent vysokej školy
vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Vzdelanie v odbore

IT, Programmer, eCommerce, AWS, Google, Web Developer, e-commerce,

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2) alebo Maďarský jazyk - Mierne pokročilý (B1)

Ostatné znalosti

Java - Pokročilý
JavaScript - Pokročilý
PHP - Pokročilý
SQL - Pokročilý
Oracle PL/SQL - Pokročilý
Python - Pokročilý
MySQL - Pokročilý
XHTML - Pokročilý
Google Analytics - Pokročilý
Google Ads - Pokročilý
Google AdSense - Pokročilý
HTML - Pokročilý

Počet rokov praxe

1

Pozícia je vhodná pre absolventa

Áno

Hľadáme do nášho mladého tímu pracovníkov v e-shop administratíve, kandidáta, ktorý zvláda práce na PC a rád komunikuje, do trvalého pracovného pomeru. Staňte sa súčasťou Global Costumer Service Solution tímu a využívajte angličtinu každý deň.
ID: 3585809  Dátum zverejnenia: 24.1.2019  Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: min 1500