Sr Sales Business Representative - Prague, CZ

Digital Park II, Einsteinova 25, 851 01 Bratislava 5, Praha, Hlavné mesto Praha
Náplň práce, právomoci a zodpovednosti
We are currently looking for Senior Sales Representative with focus on Short Sales Cycle, who will join our First Data Sales Team to support our ATM DCC project in Prague, Czech Republic!

If you are a candidate we are looking for, sales is your passion, customers are important to you, you can easily build strong professional relations with clients and you are looking for exciting challenges!

Your main responsibility will be to find new locations for ATM installations and negotiate with locations owners the rental contract. Also you will manage relationships with site owners after contracts are signed. It is great opportunity to support new business line within an established geographic territory.

Job responsibilities:

- Active searching for the new potential location for ATM installations clients in Prague
- Managing business meetings, negotiating business conditions, and maintaining business standards
- Building committed and professional relationships with clients
- Product presentation and negotiation contract terms and conditions
- Responsibility for fulfilling established business goals
Iné výhody
- motivating rewards / sales commissions
- Home office
- flexible working time
- company car
- mobile phone
- notebook
plný úväzok

Požiadavky na zamestnanca

Požadované vzdelanie
nadstavbové/vyššie odborné vzdelanie
vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
Znalosti

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Mierne pokročilý (B1) a Český jazyk - Pokročilý (C1) a Slovenský jazyk - Mierne pokročilý (B1)
- Great at communication and presentation skills
- Sales experience and proven ability of qualifying and developing opportunities, presenting and negotiating
- Ability to work independently and to organize your time effectively
- Interpersonal skills, positive and optimistic approach
- Open and communicative character

First Data Corporation je hlavným poskytovateľom elektronických obchodných a platobných riešení na celom svete. Máme 25000 zamestnancov a obsluhujeme cez 4 milióny obchodných miest, 1700 vydavateľov kariet a milióny zákazníkov.

First Data ponúka kompletné portfólio systémov a bankových služieb pre oblasť vydávania kariet a acquiring obchodníkov, ako aj pre správu bankomatov a POS terminálov, switching a autorizačné služby, personalizáciu kariet, tlačové a poštové služby.

First Data Slovakia je vedúcim nezávislým spracovávateľom transakcií v Európe. Máme zastúpenie v celom regióne - spracovateľské centrá sú v Nemecku, Grécku, Taliansku, Lotyšsku, Litve, Slovensku, Španielsku a vo Veľkej Británii. V Európe, na Strednom východe a v Afrike máme viac ako 5000 zamestnancov a viac ako 100 klientov.
Hlavná oblasť pôsobenia spoločnosti
Informačné technológie
Adresa
First Data Slovakia, s.r.o.
Digital Park II, Einsteinova 25
851 01 Bratislava 5

Kontaktná osoba: Jana Stefanovicova
E-mail: poslať životopis
ID: 3363588   Dátum zverejnenia: 16.4.2018