PPC Team leader - Google Ads (Bratislava/Trenčín)

FC ecom, s.r.o.

Miesto práce
Trenčín
Druh pracovného pomeru
plný úväzok, skrátený úväzok, živnosť
Termín nástupu
ASAP

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

Your main responsibilities:

• manage and optimize multiple PPC campaigns
o set up of accounts and campaigns using best practice guidelines
o ongoing ad testing and methodical performance optimization
o bid/budget management to meet and maintain campaign metrics across for all marketplaces
• design and develop processes and dashboards to monitor website performance and optimization strategies across marketing channels to drive conversions
• perform competitive analysis and research to identify high-value opportunities
• assist in campaign strategy and real-time changes to yield maximum lead/sales performance
• benchmark results and effectively communicate performance to management and E-com manager
• build KPIs and establish weekly progress reporting to leadership with suggestions and recommendations prepared in advanced
• collaborates with and educates marketing department staff to leverage new and existing PPC and social media features

Requirements:

A minimum of 3 years’ experience in digital marketing, paid media and lead generation
• 3+ years of experience in data or marketing analytics roles
• comprehensive understanding of the relationship of search and social channels
• strong understanding of Google Adwords and Analytics
• knowledgeable of Facebook Ad Manager implementation and optimization
• extremely detail oriented

Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny

1 200+ podľa praxe a skúseností (maximálnu hranicu nastavenú nemáme :))

We can offer you:

• team management
• possibility to work in Trenčín or from Bratislava (from the beginning of commute to Trenčín)
• appropriate financial remuneration
• HW of your choice
• full-time cooperation
• coffee, tea in the workplace
• home office option
• employee discounts
• financial reward for referring candidates
• and other benefits such as team lunches, conferences and education, non-business events and even trips to Prague

Informácie o výberovom konaní

We will contact only suitable candidates.

Požiadavky na zamestnanca

stredoškolské s maturitou
nadstavbové/vyššie odborné vzdelanie
vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa

Vzdelanie v odbore

Marketing, reklama, online marketing

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Ostatné znalosti

Microsoft Excel - pokročilý
Google AdWords - pokročilý
Google Analytics - pokročilý

Sme moderná, dynamická spoločnosť, pôsobiaca v 18tich krajinách východnej Európy. Rastieme veľmi rýchlo a za naše krátke pôsobenie na trhu sme si získali stovky tisíc zákazníkov na viacerých trhoch EÚ. U nás si môžete vybrať zo širokej ponuky, športovej dámskej, pánskej a detskej konfekcie, doplnkov a športových potrieb.

Veľkomoravská 2867
911 05 Trenčín
ID: 3578021   Dátum zverejnenia: 18.3.2019   Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny:   1 200+ podľa praxe a skúseností (maximálnu hranicu nastavenú nemáme :))