* C# Developer Medior/Senior – Prague *

Experis

Místo práce
Praha, Hlavní město Praha
Druh pracovního poměru
plný úvazek

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Our client, based in beautiful Prague with a new and sofisticated offices has an excellent opportunity for a Senior or Medior C# Developer!

Strong focus and expertize in backend development is highly desirable (business logic).

In this company, you will not be working on a short-term projects, but on the products that this company has been developing for many years. The C#Developer will work in small team (3 developers), having a flexible working time and will upgrade this already existing product to back up both virtual and physical servers and data storage for an enterprise clients.

Essential requirements:

- University degree in technical field
- Experience within development of commercial software for 2 – 4 years
- Professional knowledge of C# language
- English language (advanced)
- Deep understanding of Windows platform (.NET Win API),Data structures, VMware and Microsoft platform

Rich package of benefits:

- overstandard payment conditions, annual bonus
- modern work environment with an amazing view of Prague with relax and game rooms (playstation and more)
- work permit assistance, language courses (for family member as well)
- premium healthcare, public transport ticket, cell phone contract
- absolutely flexible working hours
- participation in international conferences of learning development

This and much more you can have if you will join this career opportunity. Please send me your CV in English and I’ll connect to you soon!

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Informační technologie, počítačové programování, webové portály

Experis accelerates business growth and careers by intensely attracting, assessing and placing specialized expertise in IT, Finance & Accounting, Engineering and other industries. We precisely deliver in-demand talent for mission-critical positions, enhancing the competitiveness of the organizations and people we serve. We also apply our expertise to provide a suite of proven workforce solutions that improve our clients’ productivity, efficiency and cost containment.

Požadavky na zaměstnance

Pozici vyhovují uchazeči se vzděláním

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
student vysoké školy
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Experis je světovým lídrem ve vyhledávání klíčových specialistů. Kombinuje odborné znalosti odvětví a lidských zdrojů. Zaměřuje se na vyhledání specialistů v oblastech informačních technologií, engineeringu, financí a účetnictví, zdravotnictví a manažerských pozic.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.

Počet zaměstnanců

50-99 zaměstnanců

Adresa společnosti

ManpowerGroup, Experis
Na Florenci 2116/15
110 00 Praha 1
ID: 3361474   Dátum zverejnenia: 13.4.2018