DEUTSCHE TELEKOM
SERVICES EUROPE SLOVAKIA

CUF Clerk with Greek language/ Υπάλληλος Τμήματος Εισπράξεων

Place of work
Bratislava, Slovakia (Job with occasional home office)
Contract type
full-time
Start date
ASAP
Wage (gross)
1 400 EUR/month

Information
about the position

Purpose of the job:
Identification and assignment of received payments to the correct customer and to the correct open item and support with collection topics on a daily basis.

Job content:
• Payment allocation
• Manual Clearing of payments
• Reporting activities
• Support for collection topics (via ticketing tool and E-Mail)
• Customer documentation management
• Dunning action support
• Customer service requests support (via ticketing tool without a hotline)

The salary for this position is from 1400 gross.
The published salary is the minimum possible offer. The starting salary may be higher depending on the extent of fulfillment of the employee's requirements (education, language skills, required practice, personality assumptions and skills).

Σύντομη περιγραφή ρόλου:

Το προσωπικό του τμήματος εισπράξεων αναλαμβάνει να διαχειρίζεται τις καρτέλες των πελατών με σκοπό την παρακολούθηση των οικονομικών συμφωνιών σε καθημερινή βάση.

Περιγραφή θέσης:
• Κατανομή εισπράξεων
• Εκκαθάριση πληρωμών
• Reporting
• Υποστήριξη στην είσπραξη απαιτήσεων μεσω E-mail και Τicketing Tool.
• Διαχείριση αρχείου πελατών
• Ενέργειες για τη διασφάλιση των εισπράξεων
• Υποστήριξη και εξυπηρέτηση πελατών μέσω Ticketing Tool και οχι μέσω τηλεφωνικής γραμμής επικοινωνίας

What we expect
from the candidate

Candidates with education suit the position

Secondary with school-leaving examination
University education (Bachelor's degree)
University education (Master's degree)
Postgraduate (Doctorate)

Educational Specialization

Economy/Accounting

Language skills

English - Intermediate (B1) and Greek - Intermediate (B1)

Personality requirements and skills

Requirements:

Language knowledge:
•Greek – understanding of written text (fluency in spoken language is not necessary),
•English – fluent,
•Slovak or Czech- beneficial

PC skills:
•MS Office:
•PowerPoint – beginner
•Excel – advanced
•Word – beginner
•SAP FI/AR/ - advantage
•CRM – Siebel/advantage

Other skills:
•Interest in the development of knowledge in the field of finance
•Good interpersonal skills
•Ability to plan and organize work
•Structured and independent work approach and analytical skills
•Adaptability and flexibility
•Ability to work under pressure

Απαιτούμενα προσόντα:

Εκπαίδευση:
• Πτυχίο Λυκείου
• Πτυχίο Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος στον κλάδο των Οικονομικών με κύρια κατεύθυνση τη Λογιστική
• Μεταπτυχιακός Τίτλος Σπουδών σε σχετικό τομέα, θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν

Απαραίτητες Γλώσσες:
• Ελληνικά - Άπταιστη κατανόηση και γραφή.
• Άπταιστα Αγγλικά
• Επιθυμητή γνώση Σλοβάκικης ή Τσέχικης γλώσσας

Δεξιότητες Η/Υ:
Πολύ καλός χειρισμός του MS Office:
• PowerPoint - Basic
• Excel - Advanced
• Word - Basic
• Καλή γνώση των συστημάτων
- SAP FI/AR/ ERP
- CRM - Siebel - θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν

Επιπλέον δεξιότητες:

• Κίνητρο και ενδιαφέρον για διαρκή εκπαίδευση στον τομέα των οικομονικών
• Άριστες επικοινωνιακές δεξιότητες
• Δεξιότητες διαχείρισης χρόνου και οργάνωσης εργασίας
• Αναλυτική και κριτική σκέψη
• Προσαρμοστικότητα
• Ικανότητα εργασίας υπό συνθήκες πίεσης

Benefits
that make you happy

• Annual bonus
• Fully paid meal vouchers
• Phone and notebook for personal use
• Discounts for selected Telekom products
• Supplementary pension saving contribution
• Cafeteria system of benefits/Multisport card
• Sick days
• Sports club & Health days
• Teambuildings, summer & Christmas party
• Opportunities for career growth
• Referral program
• Flexible working time
ID: 4270975  Dátum zverejnenia: 7.7.2022  Základná zložka mzdy (brutto): 1 400 EUR/month