Paid Social Specialist

Dedoles, s.r.o.

Miesto práce
Bratislava, Slovensko (Pozícia umožňuje občasnú prácu z domu)
Druh pracovného pomeru
plný úväzok
Termín nástupu
ihneď
Mzdové podmienky (brutto)
1 400 EUR/mesiac

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

Key Responsibilities:

  • Proficient in managing, creating, optimising and developing advertising strategies on Meta, TikTok, Snapchat, Pinterest, and other emerging social platforms.
  •  Implement data-driven optimizations to maximise performance, including audience targeting, creative testing, catalogue feed management, and budget allocation.
  • Help develop and execute innovative paid social media strategies aligned with overall marketing objectives.
  • Work analytically and data-driven, maintaining a clear focus on achieving goals and KPIs
  • Work closely with internal and external Stakeholders to ensure aligned marketing strategies and consistent brand messaging across channels.
  • Show excellent problem-solving skills to address challenges and capitalise on opportunities in the dynamic social media landscape.
  • Show a solution-oriented, pragmatic work style, with a proactive attitude and a willingness to share experience and knowledge within the team.
  • Stay abreast of industry trends, emerging social platforms, and advertising features, bringing innovative ideas to enhance campaign effectiveness.

Informácie o výberovom konaní

​In case of interest please send us your CV and motivation letter in english language.

Požiadavky na zamestnanca

Pozícii vyhovujú uchádzači so vzdelaním

stredoškolské s maturitou
vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Pokročilý (C1)

Počet rokov praxe

2

Osobnostné predpoklady a zručnosti

  • 2-3 years of hands-on experience in paid social media management, particularly in e-commerce.
  • Analytical Skills: Strong analytical skills with the ability to interpret data and make informed decisions to drive campaign success. and optimise campaigns for maximum performance.
  • Excellent communication skills with the ability to convey complex ideas clearly.
  • Team player with a collaborative mindset, bringing a hands-on mentality and a willingness to challenge the status quo for continuous innovation.
  • Solution-oriented and proactive attitude, and can-do individual, constantly seeking ways to enhance the performance of the paid social channel. Willingness to share knowledge and contribute to team success.
  • Great written and verbal communication skills in English

Inzerujúca spoločnosť

Stručná charakteristika spoločnosti

Dedoles je dynamický slovenský e-shop s originálnymi, veselými produktmi, ktorý má predajné miesta po celom Slovensku. Oblečenie, obuv, či doplnky s našimi vlastnými farebnými dizajnmi majú za úlohu rozveseľovať dni zákazníkov už vo viac ako 15 krajinách sveta. Skvelý Dedoles tím každý deň usilovne pracuje na tom, aby z nás mali naši skvelí zákazníci radosť.

Chceš vedieť, ako sme sa stali tým, čím sme dnes? Viac sa o nás dočítaš tu: http://dedoles.sk/filozofia/

Počet zamestnancov

150-199 zamestnancov
ID: 4787954  Dátum zverejnenia: 19.3.2024  Základná zložka mzdy (brutto): 1 400 EUR/mesiac