CAPEX Project Manager

Danucem Slovensko a.s.

Turňa nad Bodvou, Slovensko (Pozícia umožňuje občasnú prácu z domu)
Termín nástupu
Dohodou
1 700 EUR/mesiacFrom 1700€ Base Salary + 12% Maximum Reachable Annual Variable bonus + 13th Salary

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

The purpose of the position will be to support the Capex team of Turna plant on the project engineering and execution part, e.g. defining the suitable engineering solutions to satisfy the objective of the project, preparation of necessary drawings in AutoCAD, coordination between contractors and managing project execution on field.

The key responsibilities of chosen candidate will be as following:

  • Preparation of larger projects (>500kEuro) in Turna plant together with plant team.
  • Project management during implementation/ realization of these projects
  • With site/plant management identify the need for CAPEX: Train and help the site teams to establish documentation, fully hands on in feasibility studies and especially ownership in procurement part and execution of most significant ones.
  • Collect improvement projects requirements from internal stakeholders in the cement plant
  • Prepare new designs of Shop modifications in AutoCAD in cooperation with Operation. Guarantee OH&S and environmental standards of the company in the project

  • Yearly variable bonus dependent on individual performance
  • 13th Salary
  • Travel allowance
  • Contributions to various life events (wedding, childbirth, social assistance)
  • Meal vouchers above legal entitlement
  • Contribution to supplementary pension
  • Additional days of vacation based on conditions in collective agreement
  • Reimbursement for sick leave
  • Additional days off in special occasions (own wedding, childbirth, etc....)
  • Learning and Development possibilities.
  • Multisport card
  • Other benefits included in collective agreement

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské II. stupňa

  • Master´s degree - technical field
  • 5 years of experience in heavy industry, dealing with maintenance and large projects
  • Project Management experience including site management / execution
  • Project Management
  • AutoCAD
  • English language - B2 communicative level
  • SAP - advantage
  • Customer focus
  • Supports action ability
  • Change and innovation ability
  • Leading for performance
  • Teamwork
  • Analysis and problem solving
  • Communication, cultivation of relationships; fostering of teamwork and cooperation

Spoločnosť Danucem Slovensko a.s. so sídlom v Rohožníku pôsobí na Slovensku od augusta 2015, keď nadobudla aktíva spoločnosti Holcim (Slovensko) a.s., najvýznamnejšieho výrobcu cementu a spojív na slovenskom trhu s dlhoročnou históriou.

Pod Danucem Slovensko a.s. patria aktuálne cementárne v Rohožníku a v Turni nad Bodvou, sieť betonární a štrkovní po celom Slovensku, spoločnosť ecorec,s.r.o., najvýznamnejší výrobca alternatívnych palív na trhu, a prepravná spoločnosť Transplus, s.r.o.

Spoločnosť Danucem patrí do skupiny CRH, ktorá je popredný svetový výrobca stavebných materiálov. Svoj pôvod má v Írsku, pričom pôsobí v 37 krajinách sveta, kde zamestnáva viac než 90.000 ľudí. Je najväčším výrobcom stavebných materiálov v severnej Amerike a treťou najväčšou spoločnosťou svojho druhu vo svete.

Spoločnosť Danucem stavia svoju obchodnú stratégiu na hodnotách trvalo udržateľného rozvoja, trvalom raste a rozvoji inovácií. Za svoje úspechy vďačí spoločnosť svojim zamestnancom a jej cieľom je prilákať tie najlepšie talenty z rôznych oblastí. Danucem Slovenko a.s., sa svojou personálnou politikou usiluje byť zamestnávateľom prvej voľby vo všetkých krajinách, kde pôsobí.

V Danucem podporujeme aj inklúziu a diverzitu, ktoré sú podstatnou súčasťou našej firemnej kultúry.

Viac informácií nájdete na stránke www.danucem.sk .

Počet zamestnancov

500-999 zamestnancov

Kontakt

Kontaktná osoba: Natália Žuľová
E-mail: poslať životopis