Java Developer / IT Analytist

DANUBE SOFT s. r. o.

Miesto práce
Plynárenská 1, Bratislava
Druh pracovného pomeru
plný úväzok, živnosť
Termín nástupu
16.11.2016

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

We are looking for Java Developers for an Austrian operator’s Telco project. The programmer’s team will develop new components in different systems. We are looking for T-shaped, target-oriented software engineers who are able to jump-in quickly and deliver high performance from the early stage of the project, helping us to build a fast-paced delivery team. The candidates must have a experience in Java and relational databases, have good technical and analytical skills, as well as system configuration skills.

Parameters:
Start: ASAP
Duration: long-term
Place of work: Bratislava
Team of 7 – 8 members

Requirements:
Experience in developing enterprise Java applications using Spring + JPA/Hibernate
Experience in relational databases/SQL
Experience in SOAP WS is a plus
Experience in GWT is a plus Experience in Camunda and BPMN is a plus
Good communication skills and fluent speaker of at least English, German is a plus
Passionate about software development, wanting to make a difference with your work
Positive thinking and team work
German language is a plus

High level rates, based on experience
International team
Friendly work environment
Flexible working hours

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Ostatné znalosti

Java - Pokročilý

Počet rokov praxe

2

Strong communication and interpersonal skills
Ability to learn and adapt quickly
Responsibility

Danubesoft je mladá, rozvíjajúca sa IT spoločnosť so zameraním na vývoj softvéru podľa požiadaviek zákazníka a body leasing najmä pre zahraničných klientov. Náš tím tvorí v súčasnosti okolo 20 ľudí a v súčasnosti hľadáme šikovných a priateľských kolegov na nové projekty.

Počet zamestnancov

20-24 zamestnancov
ID: 2515641  Dátum zverejnenia: 16.11.2016