System Developer - automotive

CPL Jobs s.r.o.

Místo práce
Praha, Česko
plný úvazek
Mzdové podmínky (brutto)
40 - 60 000 ,- Kč

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Are you interested in newage intelligent vehicles and your dream is to participate in development of it? Are you dealing with electronics, testing or system development? If your answer is: „I was born for it!“, than I can offer you a uniqe opportunity in Prague!
What exactly will you do?

*Initial proposal of system design or application for modern cars (Audi, BMW, Mercedes etc.)
*Communication with customers, including the presentation of the proposed solution
*Contributing to development of new system testing options
*Verification of system functionality, creating the analysis and new tests
*Collaborate with other departements to reach the best results

Zaměstnanecké výhody, benefity

*A generous relocation package
*Extra week of vacation – it means 6 weeks in total!
*Amazing co-workers and high-tech work enviroment
*Meal vouchers which you can use in our canteen
*Contribution to life or pension insurance

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Automobilový průmysl, výroba dopravních prostředků

worldwide leader in driving and parking assistance systems

Požadavky na zaměstnance

vysokoškolské I. stupně

Vzdělání v oboru

technical field

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Osobnostní předpoklady a dovednosti

What do we expect from a suitable candidate?

*University degree in technical field (electrical engineering or IT is an advantage)
*Work experience in development or testing is a great advantage
*Basics in programming in C / C ++, Python
*Technical and logical thinking, and willingness to learn new things
*English – full professional proficiency (daily communication with customers and colleagues)

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

CPL Jobs je poradenská a konzultační společnost, zaměřená na oblast lidských zdrojů, zvláště nábor, assessment a školení.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.

Počet zaměstnanců

10-19 zaměstnanců
ID: 3402821  Dátum zverejnenia: 28.5.2018  Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: 40 - 60 000 ,- Kč