Financial Specialist

Benefit Systems Slovakia s.r.o.

Miesto práce
Bratislava
Termín nástupu
01.06.2019

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

Job Desc:
- Inspection of documents received from suppliers and reconciliation of these invoices with the operational system
- Provision and accrual calculation and reconciliation
- Preparation of files related to mass bank payments to partners and third party suppliers. Coordination of the entire payment and approval process
- Issuance of the Sales Invoices
- Monthly reconciliation between data in operating system and the invoicing system
- Daily communication with external accounting office
- Preparation of standard reports and ad hoc analysis according to needs of local stakeholders
- Support in cashflow planning
- Support in budget process and analysis of budget deviations
- Communication with internal stakeholders and mother company in Poland
- Identify and initiate necessary change control processes.
- Ad hoc duties as required

Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny

1 500 + polročný a ročný bonus (finálna výška mzdy závisí od skúsenosti uchádzača)

Informácie o výberovom konaní

Predpokladaný termín ukončenia výberového konania

31.5.2019 (ostáva ešte 38 dní)

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa

Vzdelanie v odbore

ekonomického charakteru

Jazykové znalosti

Slovenský jazyk - Expert (C2) a Anglický jazyk - Pokročilý (C1)

Ostatné znalosti

Fakturácia - pokročilý
Microsoft Excel - expert

Requirements:
- Basic knowledge of finance and accounting
- Bachelor’s degree required, ideally in a finance discipline or equivalent
- Strong Excel skills
- Attention to details
- Communicative English
- VBA skills (optional)
- Excellent problem solving.
- Ability to manage multiple work assignments simultaneously, manage multiple or conflicting priorities
- Strong communication skills with the ability to explain issues and present complex information clearly, concisely, and consistently.
- Strong written and verbal English language skills
- Candidate must demonstrate personal commitment with high velocity and speed of response and a proactive, 'can-do' attitude.
- Positive, solution-oriented communications and a willingness to take responsibility.

Spoločnosť Benefit Systems Slovakia s.r.o. je dcérska spoločnosť Benefit Systems SA, ktorá v roku 2001 odštartovala svoje pôsobenie v Poľsku. Od roku 2015 ponúka naša spoločnosť unikátny program MultiSport, zameraný na oblasť športu a relaxácie tiež klientom na Slovensku a to u viac ako 550 zmluvných partneroch. Benefit Systems Slovakia s.r.o. je dynamicky rastúca spoločnosť a s ňou môžeš rásť aj Ty.

Pokiaľ sme Ťa zaujali, pošli nám tvoj životopis a motivačný list.
Tešíme sa na Teba!

Počet zamestnancov

25-49 zamestnancov

Ružová dolina 6
821 08 Bratislava - mestská časť Ružinov

Kontakt

Kontaktná osoba: Jana Flachbartová
E-mail: poslať životopis
ID: 3640713   Dátum zverejnenia: 9.4.2019   Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny:   1 500 + polročný a ročný bonus (finálna výška mzdy závisí od skúsenosti uchádzača)