Senior Advanced Quality Engineer

Yanfeng Slovakia Automotive Interior Systems s. r. o.

Miesto práce
Bratislava
plný úväzok
Mzdové podmienky (brutto)
2 200 EUR/mesiac

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

  • To ensure suppliers achieve the required quality levels, capacity and timing for new program activities
  • Lead Supplier Advanced Quality Planning and launch support at suppliers for new program activities
  •  Initiate and manage Supplier APQP activities according to Operating system with suppliers on a regional team basis in order to achieve Program timing.
  •  Initiate Risk Assessment process for specific programs
  •  Lead Supplier Quality interface within Customer Group and plant quality
  •  Define -together with the Advanced Quality Engineer -  the Customer Specific Requirements for supply base and communicate to Supplier development / Supplier Advanced Quality Engineer
  •  Attend Program Review/Launch Readiness Reviews
  •  Track and communicate supplier APQP reports to the Simultaneous Development Team on regular basis
  •  Ensure that Customer, Yanfeng and supplier quality issues are resolved using an appropriate problem solving methodology
  •  Be proactive in ensuring Suppliers achieve agreed customer and Yanfeng milestones
  •  Ensure that Suppliers achieve 0-0-0-100-90 Launch objectives
  •  Responsible for Process sign off & PPAP sign-off at the supplier
  •  Apply different OEM specific requirements related to audit-  (i.e. VDA 6.3, 2 day production) and PPAP procedures (PPAP, VDA 2)
  • Ensure effective communication between Yanfeng and supplier

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa

  • Professional qualifications in Quality Management and systems or equivalent.
  • Minimum 5+ years of experience in a relevant Quality function, preferably within the automotive industry
  • Quality System (e.g. IATF1649), BOS - and Process
  • External  auditor (VDA 6.3)
  • Application of QMS tools and techniques (e.g. APQP, FMEA - Method, SPC, Gage – (GD&T) & Inspection planning)

Spoločnosť Yanfeng Automotive Interiors (YFAI) je globálnym lídrom v oblasti automobilových interiérov. Spoločnosť YFAI predefinovala, ako ľudia oddychujú a ako sa hrajú v interiéroch svojich vozidiel v súčasnej dobe. Spoločnosť, so sídlom v Šanghaji, má 113 výrobných závodov a technických stredísk v 18 krajinách a zamestnáva viac ako 33 000 ľudí po celom svete. Navrhujú, vyvíjajú a vyrábajú interiérové komponenty pre všetky automobilky. Spoločnosť Yanfeng Automotive Interiors bola založená v roku 2015 a je spoločným podnikom spoločnosti Yanfeng Automotive Trim Systems Co., Ltd., stopercentnou dcérskou spoločnosťou spoločnosti Huayu Automotive Systems Co., Ltd. (HASCO), skupiny výrobcov komponentov SAIC Motor Corporation Limited (SAIC Motor) a spoločnosti Adient, medzinárodného lídra v oblasti automobilových sedadiel. Viac informácií nájdete na stránke www.YFAI.com.

Počet zamestnancov

1000 a viac zamestnancov

Twin City C, Mlynské nivy 14
811 09 Bratislava
ID: 3940765  Megjelentetés dátuma: 21.7.2020  Az állásajánlat egy külső forrásból származik vagy egy másik portálról vettük át. Alapbér (bruttó): 2 200 EUR/mesiac