Logistics Coordinator

Tajco Slovakia s. r. o.

Miesto práce
Bratislavský kraj
Druh pracovného pomeru
plný úväzok
Termín nástupu
ASAP

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

Do you want to work in a successful global company? Do you want to bring value and expertise to the logistics process? If you answered yes, this is a great opportunity for you to be a part of our logistics department and play a vital role in the further development of the TAJCO Group.

As a Shipment Coordinator in the Malacky site of the TAJCO Group you will join an organisation with global presence and lots of opportunities for development.

Coordination, shipment, communication:
The role of the Shipment Coordinator at TAJCO is central for our success. The responsibilities include among others:

 Coordination of goods in transit
 Daily coordination with the Logistics Assistants.
 Order overview and coordination with the manufacturing site.
 Daily coordination with global forwarders
 Definition of safety stock per part number/combination

About you
As a person and professional, you want to bring value and expertise to the logistics process. As a Coordinator, you display strong attention to detail and organization skills. Besides this, you show a great sense of responsibility towards your job. As you will become a part of a global organization, you should be used to working with multiple cultures and different time zones.

We expect that you will show great responsibility for the coordination of shipments, incoming goods and sales orders. Also, we expect that you are able to communicate with global forwarders in English, if you can master also German, even better. On top of this you will also provide the overview to the manufacturing site, evaluate correct shipping methods and ensure that the finished goods are available at the right time. You should have experience with an ERP system, preferably AXAPTA. It is important that you master Microsoft Office, especially Excel.

We offer
 Competitive salary starting from €1300
 13th salary
 Ticket restaurant card (4,20€/day)
 Flexi-time
 2 sick days
 Vitamin package
 Christmas present
 Teambuilding activities
 Stand up desk
 Multisport card (€29/month)
 Other internal benefits

Join the TAJCO family
In the TAJCO Group, we succeed together. You will be part of a global family where you can use your innovative skills and enjoy a passionate and performance driven working environment across the TAJCO community. We look very much forward to reading your application - please submit your CV and application by pressing the "Apply" button.

If you would like to know more about the position, please contact [email protected]

Living it
“TAJCO is a fantastic place to work with great colleagues around the world. You really have an opportunity to make a difference in a dynamic and growing company,” says Global Supply Chain & Strategic Sourcing Director, Christian Glob Andrés.

TAJCO is a family owned company. The company headquarter is located in Denmark, with manufacturing in Slovakia and China, and sales offices and distribution centres worldwide. TAJCO develops and manufactures premium exhaust trims for the automotive industry. TAJCO is the market leader within exhaust trims and works with some of the most powerful brands within the automotive industry.

Want to know more about our company? Watch our TAJCO Corporate movie to learn more. https://www.tajco-group.com/people-a...

Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny

Basic salary starts from EUR 1300

Požiadavky na zamestnanca

Pozícii vyhovujú uchádzači so vzdelaním

stredoškolské bez maturity
stredoškolské s maturitou
nadstavbové/vyššie odborné vzdelanie
študent vysokej školy
vysokoškolské I. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2)

Inzerujúca spoločnosť

Stručná charakteristika spoločnosti

Staňte sa súčasťou rodiny TAJCO
V skupine TAJCO sa podielame na úspechu všetci spoločne. Preto aj vy budete súčasťou globálnej rodiny, ktorá otvára dvere všetkým novým nápadom, podporuje zanietených pracovníkov a vytvára pracovné prostredie zamerané na výkon v celej TAJCO komunite.

Living it
”TAJCO je rozvíjajúca sa spoločnosť s veľkou budúcnosťou, v ktorej majú zamestnanci možnosť veľkej sebarelizácie. Spoločnosť investuje do svojich zamestnancov a záleží im na ich vývoji a budúcnosti. Rozhodne najlepší zamestnávateľ, pre ktorého som doteraz pracoval,” hovorí Michal Smolka, Vedúci skladu.

Spoločnosť TAJCO vznikla v Dánsku, so sídlom vo Vejle. TAJCO je globálna firma s hlavnou produkciou v Číne a na Slovensku, konkrétne v Malackách.
TAJCO vyvíja a vyrába prémiové výfukové komponenty pre globálny automobilový priemysel a je jednotkou na trhu vo svojom odbore. Medzi hlavných zákazníkov patria všetci výrobcovia v top segmente v EU.

Chcete sa dozvedieť o našej firme viac? Pozrite si naše video: https://www.tajco-group.com/people-and-culture/we-are-tajco

Počet zamestnancov

50-99 zamestnancov

Adresa spoločnosti

Tajco Slovakia s.r.o.
Priemyselná 5885
901 01 Malacky
http://www.tajco-group.com
ID: 3703786   Megjelentetés dátuma: 2.8.2019   A (bruttó) bér alapösszetevője és egyéb juttatások:   Basic salary starts from EUR 1300