Java Developer

Miesto práce
Bratislava
plný úväzok
Platové podmienky
*Uvedená výška mzdy predstavuje minimálnu garantovanú sumu základnej zložky mzdy vzťahujúcej sa na uvedenú pracovnú pozíciu.
Skutočná suma základnej zložky mzdy bude upravená v súlade s vašimi odbornými znalosťami a schopnosťami.

Pracovná náplň:

Your job responsibilities will be:

  • analysis, technical design and architecture of new application modules
  • communication with business users and enterprise architecture
  • implementation of software solutions
  • documentation, Archimate modeling, UML modeling, unit testing, troubleshooting and bug fixing of software artifacts
  • application support (2nd and 3rd level support) of bank internal applications

In our team we offer and require:

  • dynamic and creative team
  • possibility of career growth
  • participation on rollout of new products
  • participation on development of IS and solutions used in banking industry
  • competitive salary and benefits
  • university education technical specialization
  • English language - intermediate (speaking, writing)
  • knowledge of the typical software development cycle

Additional requirements for employee:

Strong commitment to reach commonly agreed objectives
  • ability to quickly learn and comprehend big and complex applications
  • ability to coexist within highly specialized environment where typically a problem solution needs to be coordinated with several other teams and specialists
  • capacity to autonomously solve problems and to involve other persons in problem determination when required
  • strong teamwork skills (e.g. positive attitude, flexibility and helping others)
  • clear, convincing and constructive communication style

Experience with following technologies is a benefit:
  • JAVA/JEE - JSP, Hibernate, Coherence, Quartz, Prime faces, Spring
  • Jira, SVN/Git
  • Maven, Sonar
  • knowledge of UML
  • knowledge of following concepts: workflows, security / identity access management, document management, web content management
  • knowledge of agile techniques is a benefit

Na čo sa môžete tešiť u NAJ zamestnávateľa?

Zamestnanci nás vnímajú Top zamestnávateľa a trh ako Banku roka
  • sme tím, ktorý má svoje hodnoty, cíti, vidí a počuje
  • 5 dní voľna navyše pre každého zamestnanca a plus dni voľna pri rôznych životných situáciách
  • flexibilný pracovný čas
  • 100% príspevok na stravovanie a rôzne iné príspevky
  • možnosť zúčastniť sa nadštandardnej zdravotnej prehliadky
  • benefity ako parkovanie, autoumývareň, rýchločistareň a masáže priamo na pracovisku
  • sme ľudskí, záleží nám na prostredí, v ktorom žijeme a preto sa venujeme dobrovoľníctvu
  • a mnoho iných...

A čo ďalej?

Našli sa v tejto práci? V tom prípade nám určite pošlite Váš štruktúrovaný životopis v slovenskom alebo anglickom jazyku. Snažíme sa všetkých kandidátov čo najskôr informovať o stave výberového konania, preto sa Vám najneskôr do 3 týždňov ozveme. Čaká Vás stretnutie s budúcim nadriadeným a zástupcom Ľudských vzťahov Slovenskej sporiteľne.

Kontaktné údaje:

Slovenská sporiteľňa, a.s.
Tomášikova 48, 832 37 Bratislava, Slovensko

www.slsp.sk