Business Intelligence Specialist for CER

SCANIA SLOVAKIA s.r.o.

Miesto práce
Diaľničná cesta 4570/2A, okres Senec
Mzdové podmienky (brutto)
dohodou

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

Collect, analyze and improve customer data in order to support the Sales and Service departments in identifying business potential in all Scania business segments on national and local level. Examples:
Vehicle registration data and customer identification improvement in CZ, HU to determine market coverage and opportunity penetration
Vehicle rolling population accuracy and service potential on national and local level
Mapping the rental, used vehicle, bus, engine markets to determine business potential
Identify customer groups/segments in all Scania business segments with key business drivers and media consumption habits
Collect other relevant business intelligence data from available industry reports, public information or purchased sources (ex. Transport volumes and trends in Europe…)
Analyze available data from the FMS system and identify insights and trends to be used to develop the business
Evaluate current methods and procedures for customer satisfaction data collection and propose improvements (external and internal)
Collect and analyze competitor data for all business segments on national/local levels and presenting results/findings to the sales/service organization on regular basis. Examples:
 Products and Services matrix and offerings
 Prices
 Local services landscape mapping (SWOT)
 Marketing and Communication concepts and material utilization
CRM: Ensure effective and accurate customer data collection, maintenance as well as system development to fit business needs
HTS and CSI research: ensuring quality of data supplied to research company, preparing a report of findings and conclusions/recommendations (local and national)
Network planning

Work in an international company
Education , training
Telephone for private purposes

Prosíme vhodných uchádzačov, ktorých skúsenosti a znalosti zodpovedajú uvedeným podmienkam, aby nám zaslali profesný životopis spoločne s motivačným listom prostredníctvom linku na www.profesia.sk. Zároveň žiadame o poskytnutie súhlasu so spracovaním Vašich osobných údajov pre účely výberového konania pre našu spoločnosť v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z.

Zároveň žiadame kandidátov o pochopenie, že budeme udržiavať kontakt len s vyhovujúcimi kandidátmi pre túto pracovnú pozíciu.

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Expert (C2) a Slovenský jazyk - Expert (C2) a Maďarský jazyk - Pokročilý (C1)

Ostatné znalosti

Microsoft Excel - Expert
Microsoft PowerPoint - Expert

Vodičský preukaz

B

Počet rokov praxe

3

  • Ability to get information: observe, receive and otherwise obtain information from relevant sources
  • Excellent ability to analyze this data or information and interpret: translating or explaining what information means and how it can be used
  • Time management and organizational skills
  • Collaboration skills (external, internal)
  • Timely delivery of activities and projects
  • Able to work independently and lead as well as being a constructive member of a team
  • Credibility and trustworthiness amongst colleagues

Scania patrí k lídrom na trhu nákladných vozidiel na Slovensku.
Dodáva na náš trh ťažké nákladné vozidlá (nad 18t), diaľkové i mestské autobusy. Okrem predaja nových vozidiel, servisnej činnosti a predaja náhradných dielcov poskytuje spoločnosť ešte celý rad ďalších služieb, medzi ktoré patria predaj jazdených vozidiel, prenájom vozidiel, servisné zmluvy, nepretržitá servisná asistenčná služba a ďalšie.

Počet zamestnancov

200-249 zamestnancov

Kontakt

Kontaktná osoba: Recruiter
E-mail: poslať životopis
ID: 2732322  Megjelentetés dátuma: 25.11.2016  A (bruttó) bér alapösszetevője és egyéb juttatások: dohodou