IT Support s angličtinou

Hays Czech Republic, s.r.o.

Místo práce
Praha, Česko
plný úvazek
Mzdové podmínky (brutto)
38 000 - 45 000 Kč/měsíc

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Our client, the prominent law company with numerous offices all around Europe and Asia is seeking an IT Support with Czech and English to join their Prague team.

Your new role
You will be responsible for providing high quality first line helpdesk support to our users in Prague and Bratislava offices, assisting them with hardware and software problems via desk visits, remote access, phone and email. You will diagnose and resolve all IT related issues including PCs, laptops, printers, mobile devices, telephone, scanning, printing and all related technologies in cooperation with office operations team and respective suppliers. Also you will closely cooperate with the second line support and possibly third line support with the central IT teams based in the UK, London, including trainings and retreats

What you'll need to succeed
You are a perfect fit for this position if your Czech and English is on a communicative level. Also you should be accurate and customer oriented person with 3+ years of experience in Helpdesk Service & support/helpdesk environment. You should have the basic understanding of PC hardware set-up and configuration and exposure to Windows 7 & 10 and Office 2010. Knowledge of ITIL Framework would be an advantage.

Zaměstnanecké výhody, benefity

Our client offers a job in the centre of Prague a great opportunity to develop your technical skills. Among of offered benefits are a competitive salary, retreats to London, iPhone, meal vouchers, financial contribution to gym membership, team buildings and many others.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Právnické činnosti

Law Firm

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
student vysoké školy
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně

Jazykové znalosti

Český jazyk - Pokročilý (C1) a Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Hays je vůdčí globální společností v oboru vyhledávání specialistů a poskytování služeb v oblasti lidských zdrojů. Chceme, aby naši zákazníci (klienti i kandidáti) znali značku Hays a dostávalo se jim odpovídajících služeb a komunikace, ať je potřebují kdekoli a kdykoli. Po celém světě máme více než tři tisíce odborných konzultantů, kteří s úspěchem představují tisíce kvalitních kandidátů, aby mohli denně uspokojit nároky našich klientů.

O aktivitách a nabídce jednotlivých divizí se můžete více dozvědět na www.hays.cz.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.
ID: 3746341  Megjelentetés dátuma: 8.10.2019  A (bruttó) bér alapösszetevője és egyéb juttatások: 38 000 - 45 000 Kč/měsíc