Project purchasing profesional

DONGHEE Slovakia, s.r.o.

Miesto práce
Žilinský kraj (Práca vyžaduje cestovanie)
Termín nástupu
asap
870 - 1 100 EUR/mesiacFrom 870 € (plus attendace bonus, performance bonus, etc.) - it depending on experiences.

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

- Supplier selection, management, evaluation of suppliers.
- Supplier audits, control (VDA6.3).
- Procurement management of automotive parts and subparts .
- Make or buy decision co-responsibility.
- BOM management.
- Supporting of project team in terms of cost, quality and logistics.
- Negotiation of the cost, quality means and deadlines with the suppliers.
- Nomination letters management.
- Keeping up with the validation time plan to assure problem less SOP.
- Coordinating all of the project technical changes and problematic situations as supply.
- Identifying of cost savings opportunities .
- Supplier benchmark activities.
- Securing of supplier payment process, invoicing approval and correct payments procedure.
- Preparing of the project status for internal & customer milestones reviews.
- Ensuring of proper handover of purchasing responsibilities from pre-serial phase to serial phase.
- Communications with production plant.
- Close cooperation with project development team members and with production plant project members as well.

- work in international company,
- social program
- 13., 14. salary
- contribution to DDS
- benefit program Cafeteria
- work between young people

Vaše životopisy v slovenskom a anglisckom jazyku spolu so súhlasom na spracovanie osobných údajov posielajte na mailovú adresu: [email protected] alebo poštou na adresu: DONGHEE Slovakia s.r.o., SNP 768/150, 013 24 Strečno.

Kontaktovať budeme len vybraných kandidátov. Za pochopenie ďakujeme.

Požiadavky na zamestnanca

vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa
vysokoškolské III. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Mierne pokročilý (B1) a Nemecký jazyk - Mierne pokročilý (B1)

Ostatné znalosti

Microsoft Excel - Pokročilý
Microsoft Word - Pokročilý
SAP - Základy
Microsoft Outlook - Pokročilý

Vodičský preukaz

B

Pozícia je vhodná pre absolventa

Áno

- experiences in automotive industry,
- responsibility a accuracy,
- good communication and organization skills,
- flexibility and loyalty,
- Volkswagen standards knowledge,
- supplier development procedure knowledge.

Spoločnosť DONGHEE SLOVAKIA s.r.o., člen DONGHEE GROUP KOREA, investuje v Strečne od roku 2005 a je významným dodávateľom pre KIA Motors.

Počet zamestnancov

250-499 zamestnancov
ID: 2104909  Megjelentetés dátuma: 9.10.2019  A (bruttó) bér alapösszetevője és egyéb juttatások: 870 - 1 100 EUR/mesiacFrom 870 € (plus attendace bonus, performance bonus, etc.) - it depending on experiences.