Senior Logistics Specialist

3070, a.s.

Miesto práce
Elektrárenská, Bratislava
Termín nástupu
01.11.2018
Mzdové podmienky (brutto)
starting 1700 EUR (depending on seniority of the candidate)

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

Senior Logistics Specialist is responsible for ensuring the company´s products are distributed and installed effectively and efficiently across all markets and product lines. Some general responsibilities include:
- executes efficiently logistics tasks in order to optimize costs for company and its clients
- works closely with Production and Project Management
- improves logistics systems, processes and procedures for the purpose of achieving better results in the company - logistics database, logistics information flow and logistics planning, installation team set-up
- supports customs management process

Planning and Execution
- negotiates logistics costs through effective communication with suppliers and continuously looks for more efficient way to execute logistics tasks
- creates logistics budgets and plans transportation accordingly
- takes ownership of Roll-out planning and execution on logistic and installation side
- ensures all administrative work is prepared on time (pallet labeling, delivery notes etc.)
- makes sure all logistics administration is properly done in company ERP system
- communicates with suppliers and production facilities to ensure the smooth process of loading and timing (sending out pallets labeling & delivery notes etc.)
- communicates with clients regarding logistics information
- maintains a close contact and manages the customer by phone and e-mail
- procuring deliveries and transport services within 3070 (courier services etc.) related to assigned projects
- manages order fulfillment process from logistics order taking through delivery and installation
- providing support for customers, business partners and internal stakeholders

- working in dynamic team on interesting projects
- working in international environment - chance to improve the language skills
- potential for further career development
- 5 extra holiday days
- home-office
- flexi working hours
- referral bonus, wedding bonus, newborn bonus
- great teambuildings etc.

Thank you for sending your CV + motivation letter. We will be contacting only selected candidates.

Požiadavky na zamestnanca

stredoškolské s maturitou
nadstavbové/vyššie odborné vzdelanie
vysokoškolské I. stupňa
vysokoškolské II. stupňa

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Stredne pokročilý (B2) a Nemecký jazyk - Pokročilý (C1)

Ostatné znalosti

Microsoft Excel - Pokročilý
Microsoft Outlook - Pokročilý
Microsoft PowerPoint - Pokročilý

Vodičský preukaz

B

Počet rokov praxe

2

- Completed secondary education
- German on advanced level, English language on intermediate level is an advantage.
- Excel, Power Point, Outlook – intermediate user
- Working experience in a similar position - 2 years
- Ability to prioritize competing projects and deliver with confidence in a fast-paced environment
- Strong organizational skills, structured way of working, structured paperwork and documenting
- Communicative, team player
- Change and customer oriented

Sme dynamická spoločnosť zaoberajúca sa dizajnom, výrobou, projektovým manažmentom, prepravou a inštaláciou custom-made prezentačných riešení, ako sú prezentačné stojany do predajní, na mieru robené interiéry obchodov a shop in shopov. Takmer všetko na vývoz. Našimi hlavnými zákaznikmi sú spoločnosti ako ELECTROLUX GROUP EUROPE, SAMSUNG GERMANY, HUAWEI v minulosti sme pracovali aj pre značky ako SONY, LG, TOSHIBA a pod. Ukážku našich produktov nájdete na našom webe www.thirtyseventy.com
Hľadáme motivovaného, angažovaného človeka, ktorý má rád výzvy v rýchlo sa meniacom prostredí, vie motivovať team v náročnom prostredí. Správny kolega/gyňa je pre nás ten/tá, ktorý je angažovaný, flexibilný, rýchlo mysliaci so schopnosťou rýchleho reakčného času v neustále meniacom sa prostredí.
Ponúkame skúsenosť, ktorú inde nezažijete, kreatívne prostredie, voľnejšiu tvorivú atmosféru (nepotrpíme si na dresscode), možnost participovať na zaujímavých megaprojektoch, ale aj menších rýchlo sa meniacich zadaniach pre top klientov, zo sféry consumer electronic, telekom industry a iných, obrovskú diverzitu, absenciu nudy, či stereotypu.
Ak Vás vyššie uvedené skôr zaujalo ako vystrašilo, prosím, pošlite nám Vaše CV.

Počet zamestnancov

25-49 zamestnancov
ID: 3196918  Megjelentetés dátuma: 10.10.2018  A (bruttó) bér alapösszetevője és egyéb juttatások: starting 1700 EUR (depending on seniority of the candidate)