PN po skončení RD

Dobrý deň, som zamestnanec na RD. Tento rok som nemala na RD žiadny príjem. Som znova tehotná a Dr. mi povedala, že budem musieť zostať ležať a že ma vypíše na PN. V zamestnaní mi povedali, že ešte pred PN ukončíme pracovný pomer (podpíšeme dohodu o ukončení PP). PN mi teda vznikne v ochrannej lehote v čase, keď som bez príjmu. Za minulý rok som však príjem počas RD mala ( 7 mesiacov). Mohli by ste mi prosím napísať či mi vznikne nárok na PN a z čoho sa bude vypočítavať? A následne v decembri tá istá otázka k materskej. Ďakujem veľmi pekne!
 • Hozzászólások
 • Preco by si robila taku hlupost a podpisala ukoncenie PP? Nic take nerob dobrovolne, vypoved ti dat nemozu ani pocas RD, PN ani MD.
  Sama dohodu nepodpisuj, je pre teba lepsie byt zamestnana pocas dalsej MD a RD.
  Narok na PN mas, narok na materske v pripade, ze porodis do 8 mesiacov od skoncenia PP.
  K vypoctu sa neda vyjadrit zo zadanych udajov. Pravdepodobne bude pocitane z prijmu z tej prace pocas RD.
  • Dobrý deň, ja nemám problém podpísať ukončenie PP, lebo už mi ponúkli inde novú prácu. Napriek tomu, že budem teraz doma, novú PZ uzavrieme ku dňu nástupu na materské (cca v decembri 2020) a keď sa mi bude dať popri malom, budem pracovať. Ja by som práve potrebovala vedieť ten výpočet.
   Od decembra 2017 som na RD (predtým na materskej). V roku 2018 bez príjmu a v roku 2019 som mala príjem za 7 mesiacov na RD. Potom som bola pol roka nezamestnaná. Následne som sa zamestnala u toho istého zamestnávateľa v marci 2020,tento PP trvá. Zároveň som však rovno nastúpila na RD (nedostali sme škôlku) a zvyšok už poznáte. Ja nechcem môjmu zamestnávateľovi robiť napriek, vždy mi vyšiel v ústrety keď sa dalo. Keď som však povedala, že sa nevrátim kôli rizikovému tehotenstvu ani na 4 mesiace, povedal, že ešte pred nástupom na PN ukončíme PP, veď aj tak budem v ochrannej lehote. Predpokladaný termín pôrodu mám 10.1.2021. Len neviem či budem mať vôbec na niečo nárok, resp. z čoho sas mi bude počítať PN a následne materské. Lebo podmienky by som mala splnené (270 dní v posl. 2 rokoch) len čo mi to vypočítajú podľa minulého roka, alebo podľa čoho, keďže tento rok som síce zamestnaná viac ako 90 dní (marec-júl 2020), avšak som po celý čas na RD a na PN pôjdem ešte počas trvania RD už ako nezamestnaná.
   • Kedze termin porodu je januar, nastup na MD v ochrannej dobe je povinne 6 tyzdnov pre terminom porodu - a to bude este december - materska bude pocitana z roku 2019. Ale moze to ovplyvnit vela faktorov, aj ten nastup do zanestnania, lebo ak to bude pred MD, uz budes mat nemocenske poistenie.
    Kedze terajsieho zamestnavatela nic stat nebudes, aj tak by som preferovala ukoncit zmluvu az napr. ku koncu roka.
 • Ďakujem veľmi pekne za obe reakcie. Ja by som práveže zamestnávateľa stála ešte min. prvých 10 dní mojej PN. A to by som veľmi nerada, keďže za tento rok zo mňa naozaj okrem starostí nemali nič. Tej materskej sa až tak nebojím, tam sme chceli nový PP uzavrieť až v novom roku (2021), len by ma zaujímalo či vôbec budem mať ako nezamestnaná na RD vôbec nárok na PN a ak by áno, ako (z akého obdobia) ju vypočítajú. Keďže tento rok som bola úplne bez príjmu a mať príjem ani nestihnem, lebo Dr. mi povedala, že do roboty ma nepustí ani na pol dňa, že si to na tričko nevezme.