Zástup za materskú

Dobrý deň,
chcem sa informovať ohľadom zástupu za MD zamestnanca.
Zamestnanec sa má vrátiť do práce po MD k 20.2., zastupujúci zamestnanec nemá zatiaľ informáciu či mu bude ponúknutá iná pracovná pozícia (resp. iba ústne potvrdenie, žiadna zmluva zatiaľ neexistuje).
Chcem sa opýtať:
1) do akého dátumu je potrebné aby personálne oddelenie vypracovalo novú zmluvu pre zastupujúceho je to do 19.2. alebo 20.2?
2) Ak nastane situácia, že zmluva nebude do tohto termínu vyhotovená, ale zamestnancovi ústne potvrdia, že mu bude predložená k 21.2. má zastupujúci zamestnanec prísť do práce aj 20 aj 21.2 (jeho posledný deň je 19.2. ak sa nemýlim) resp. nemá, pretože za tie 2 dni už nie je zamestnancom danej firmy alebo sa na to vzťahuje rovnaký zákon, že pokiaľ má dobu určitú a zamestnanec príde do práce zmluva sa automaticky predlžuje? V tomto prípade asi nie, keďže sa jedná o zástup zamestnanca XY na MD.
3) zamestnanec sa v prípade čakania na inú zmluvu má za tie 2 dni evidovať na úrade práce? resp. aké povinnosti a práva mu z vzniknutej situácie môžu vyvstať.
4) aké povinnosti a práva nastávajú pre zamestnanca, ktorý sa vracia do práce po MD, ale k danému termínu nebude mať vyhotovenú zmluvu?

Ďakujem za pomoc
 • Komentáre
 • 1. novu zmluvu? zastupujuci nepotrebuje ziadnu zmluvu, jeho povodna, na zastupovanie konci 19.2., ak 20.2. sa povodny zamestnanec vracia
  2. ak do prace pride a bude so suhlasom zamestnavatela pracovat, jeho zmluva prejde automaticky na dobu neurcitu, potom uz nemusi podpisovat nic
  3. evidencia na UP nie je povinna, potrebuje mat nejakeho platitela zdravotneho poistenia (moze byt aj samoplatitel)
  4. aku zmluvu bu mal mat vyhotovenu vracajuci sa zamestnanec? jeho zmluva je predsa stale platna, je normalnym zamestnancom so vstkymi pravami a povinnostami
  • 1) nová zmluva napr. presunutie na zástup ďalšieho zamestnanca, ktorý je na aktuálne na MD. Otázka teda znie aký je potrebný dátum vyhotovenia tejto zmluvy asi 19.2., pretože 20.2 už regulérne nie je zamestnanec keďže sa vráti pôvodný zamestnanec.
   2) súhlas zamestnávateľa = písomný súhlas?? aký súhlas? ak nedostane žiadne vyjadrenie, či má chodiť nemá chodiť, lebo dostane inú prac. pozíciu tak pochybujem, že nejaký súhlas dostane. Takže preklenutie na dobu neurčitú je iba v prípade, že má súhlas a ak sa zamestnanec vyjadrí, že o žiadny neudelil tak to neplatí?
   3) ďakujem za upozornenie
   4) nie je vlastne platná, pretože miesto daného zamestnanca resp. pozícia bola zrušená. Takže v tomto prípade by mala byť vyhotovená nová zmluva, otázka znie či je to tiež nejako dátumovo ohraničené, nemôže sa predsa stať, že zamestnanec sa nemá kam vrátiť po MD.
   • 1) 19.2. jeho povodna zmluva skonci.
    dodatok k zmluve od 20.2. mzete podpisat kedykolvek dovtedy
    2) nie, staci ,ze mu umozni pracovat, teda, ze mu bude nadalej pridelovat pracu
    4) zmluva je stale platna
    Ak bolo jeho miesto zrusene, ako moze na zrusenom mieste pracovat zastupujuci pracovnik?
    Po navrate do prace mu moze zamestnavatel dat vypoved kvoli zrusenemu prac.miestu a poriesit, co bude robit pocas vypovednej doby. Moze mu ponuknut inu pracu, s tym vsak zamestnanec nemusi suhlasit. Moze mu aj nariadit cerpanie dovolenky ci dat prekazku v praci na strane zamestnavatela.
    • 4) v zmluve je definované zástup za zamestnanca, ktorý sa vracia, avšak na inej pozícií ako bol zamestnanec, ktorý je na MD. tzn., že aj táto prvá zmluva bola zlá?
     áno - to zamestnanec, ktorý sa vracia z MD očakáva (výpoveď), avšak očakáva aj odstupné, čo teda zamestnávateľ nechce riešiť, takže radšej mu ponúkne novú pracovnú pozíciu, otázka znie ak či je to nejako právne napadnuteľné ak tá zmluva nebude hotová do 20.2.
 • 4) no, uplne koser nebola, asi by sa dala napadnut

  Pravne je napadnutelne to, ze zamestnanec sa vrati na neexistujucu poziciu, zamestnavatel je povinny mu pridelovat pracu, ako chce vyriesit to? Mal by mu hned v prvy den ponuknut nahradne miesto kvoli tomu zrusenemu a ak ho neprijme, dat mu vypoved. Naco riesit zmluvu, ak sa nedohodnete?
  Zamestnanec inu poziciu prijat nemusi, narok na vypoved kvoli zrusenemu pracovnemu miestu a odstupne mu ostava.
 • A pokiaľ zamestnanec odmietne inú pozíciu, nemá nárok na odstupné však?
  A ešte sa opýtam pokiaľ zastupujúci zamestnanec príde do prace 20. 2 teda v deň kedy sa vrátil aj "regulerny" zamestnanec, vykoná prácu ma teda dobu neurčitú aj v prípade, že jeho zmluva bola definovaná ako zastupujúci za zamestnanca XY. Je to ukotvenie v zákonníku práce? Nejaký konkrétny paragraf?
  • Ale ma narok, nemusi prijat poziciu, ktora nie je definovana v jeho pracovnej zmluve.
   ak sa rozhodne ju prijat, pokracuje v praci, ak nie, musite mu dat vypoved kvoli zrusenemu pracovnemu miestu.

   Ano, je v ZP, par.71
   https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/legislativa/311-2001/71-skoncenie-pracovneho-pomeru-dohodnuteho-na/
   ... (2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.
 • A ešte sa opýtam, či sa dava nejaké písomne stanovisko od zamestnávateľa, že rozvazuje PP so zastupujúci, alebo stačí ze mu predloží zápočtový list.
 • Ďakujem za pomoc