Súhlas na pracovnú cestu

Dobry den,
momentálne som na rodicovskej dovolenke a od 1.4.2019 nastupujem do prace. V pracovnej zmluve je uvedena pozicia administrativny pracovnik, ale naplnou prace boli aj sluzobne cesty v ramci SR.
Kedze som matkou 3 rocneho dietata, musim nastupit na sluzobnu cestu mimo bydliska? (casto tie sluzobky trvaju cely tyzden po celom SR)
Musi si pytat zamestnavatel odo mna suhlas?
Dakujem
...
  • Komentáre
  • Moze, ak su pracovne cesty dohodnute v zmluve.
    Nemusi si pytat suhlas. Mozes poziadat o upravu pracovneho casu aj o zrusenie moznosti pracovnych ciest zo zmluvy ... uvidis ak ozareaguje zamestnavatel.

    §57 Pracovná cesta
    (1) Zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca na nevyhnutne potrebné obdobie len s jeho súhlasom. To neplatí, ak vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce alebo ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je dohodnutá v pracovnej zmluve. Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na pracovnú cestu vyslal.
    ...
    §164
    (1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.
    (2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
    (3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.
    • Dakujem za odpoved.
      Čo v prípade ak viem, že zamestnávateľ nebude chciet vyhovieť mojej žiadosti o úpravu.. bude argumentovať, ze tomu bránia vyzne prevádzkové dôvody.. paragraf 164 (2)
      Skôr má bude náročky posielať na sluzobky hoci sme tam 4 zamestnanci .. bude robiť všetko preto, aby som dala výpoveď..
      Nechce mat matku zamestnanu, keďže predpokladá, že v prípade choroby musím ostať s dcérou doma (čo samozrejme, ak bude nutne môže sa stať..)
      Proste mi nechce dať výpoveď teda hlavne odstupné.. hoci som tam odmakala viac ako 10 rokov a bola som jej pravou rukou..
      som veľmi sklamaná ..
      • Ked to vyargumentuje, vela nespravis.
        Na jednej strane chapem, ze tebe sa zmenila situacia a cestovat tolko nemozes a nechces.
        Na druhej strane chapem aj zamestnavatel, ze potrebuje cloveka, ktory cestovat bude a kedze on zmenu nezavinil, je otazne, preco by mal platit odstupne . Zo zasluh a odpracovanych rokov firmu neuzivi.
        Predpokladam totiz, ze by ta s radostou zamestnaval nadalej za povodnych podmienok, len tie uz nie su pre teba akceptovatelne.
        Ostava len priestor na dohodu, primerany kompromis treba hladat dialogom.